WhatsApp Image 2022-05-22 at 10.49.24 AM

موقوفات عام شادروان حاج محمدرضا تاجر فضل چهارشنبه 5 مهر | ورود

اوقات شرعی به وقت مشهد:

موقوفه قهار قلی میرزا

موقوفه قهار قلی میرزا

موقوفه قهار قلی میرزا

در این مقاله به موقوفه قهار قلی میرزا می پردازیم . در مقاله گذشته گفتیم که یک چهارم از مزرعه شقا توسط حاجی محمد حسین و محمدرضا حکاک وقف شده است.
چون نصف این مزرعه را نیز قهار قلی میرزا وقت نموده است. معرفی این موقوفه در پی آن مناسب آمد.
قهار قلی میرزا پسر شاهرخ شاه طبق بخشنامه مورخ 1240 هجری قمری یعنی ۷۲ سال قبل از حاجی محمد حسین و آقا محمدرضا حکاک، نصف ملک مشهور به شقا واقع در ارض اقدس رضوی، به همراه نصب طاحونه [آسیاب] موسوم به طاحونه گرجی را وقف نموده است بر عزاداری امام حضرت امام حسین علیه السلام که عین عبارت مندرج در وقفنامه را نقل می کنیم:
«…… که هرساله منافع آنها به مصرف عزا و مجلس بکاء امام خوافقًین [به صیغه تثنیه یعنی مشرق و مغرب] و [سبط] نوه رسول الثقلین سیدالشهداء ابی عبدالله الحسین صلوات الله و سلامه و علی اخیه و جده و ابیه و امه و بنیه و شیعته و موالیه و قبره و ساکنیه و زواره و مجاوریه، دامت و السماوات و الارضین رسانیده شود.
بدین طریق که بعد از اخراج حق التولیه و حق نظاره و تعمیر و مرمت ملک و قنات و طاحونه و ضروریات مجلس عزا از منبع و فرش و ضرف و قلیان و سفره و قاشق و مجموعه یا [مَجمَعه یعنی سینی بزرگ ظرف های غذا را در آن میگذارند] و دیگ و غیره را آماده و مهیا ساخته از غرَّه [روز اول ماه قمری] محرم الی روز عاشورا، لیلاً یا نهاراً،مومنین ارض اقدس رضویه،علی ساکنها، آلاف سلام و تحیّه و غیره را دعوت نموده تا در مجلس عزا حاضر شده به مراسم تعزیه داری قیام و اقدام نمایند و اگر از منافع ملک موقوفه مزبوره بعد از عاشورا علاوه ماند در روز سیزدهم و شانزدهم محرم مجلس تعزیه منعقد سازند.
و هرگاه باز هم علاوه آید در شب یا روز بیستم صفر که اربعین است مجلس تعزیه برپا دارند.
باز هم اگر علاوه آید در بیست و هشتم صفر لیلاً یا نهاراً به دستور مزبور، رسوم تعزیه را از دست ندهند.
اگر باز هم منافع زیاد ماند، در لیالی قدر مصرف تعزیه رسانند. اما در اجرای اطعمه و اشربه در صورت قدرت و کفاف، بر متولی و ناظر لازم است که تخفیف جایز ندارند و طعام های رنگین افشره های شیرین را در مجلس عزای آن رتبت، عرش و زیب ده ملکوت و فرش، حاضر سازند.
عباراتی که از متن وقف نامه آوردیم دلالت بر عشق و علاقه مردم مسلمان به ویژه شیعیان ایران به خاندان عصمت و طهارت دارد که واقفین با وقف اموال و املاک خود در طول تاریخ، احساسات درونی خویش را از طریق این سنت حسنه باقیه، متبلور ساخته‌اند که تا جهان بر برجاست پایدار بماند و همچون چشمه ای خروشان استمرار داشته باشد.
در بخشی از وقف نامه آمده است: «……. متولی، عشر منافع را از بابت حق التولیه خود بازیافت دارد…..». هم چنانکه در بحث‌های گذشته، بیان شده، در قانون مدنی، وقف،عقد، شناخته شده است و چون بنا بر قاعده متولی تعیین شده به ویژه در موقوفاتی که، متولی شخص دیگری غیر از خود واقف است، باید پذیرایی سمت تولیت و اجرتی که در قبال انجام وظایف محوله برایش منظور شده است، باشد، می‌توان گفت که ضمن عقد وقت، عقد دیگری بین واقف و متولی بسته می شود. بدین ترتیب، عقد وقف در شمار عقود مختلط قرار می گیرد.
حقوق دانان از جمله آقای دکتر ناصر کاتوزیان عقود مختلط را در کتاب حقوق مدنی تعریف کرده‌اند.
ماده ۷۶ قانون مدنی می‌گوید: «کسی که واقف را متولی قرار داده می تواند بدواً تولیت را قبول یا رد کند و اگر قبول کرد دیگر نمی تواند رد نماید اگر رد کرد مثل صورتی است که از اصل متولی قرار داده نشده باشد.»
در مسئله ۸۱ تحریرالوسیله چنین آمده است:«اگر واقف تولیت موقوفه را برای کسی قرار دهد، قبول آن بر وی بین واجب نیست حال چه اینکه در مجلس اجرا و عقد وقف حاضر باشد یا غایب بوده بعداً به اطلاعش رسیده باشد، حتی اگر بعد از مرگ واقف هم مطلع شود، قبول آن واجب نیست.
و اگر تولیت برای چند نفر به ترتیب قرار دهد و بعضی از آنان قبول کند بر نفر بعدی او واجب نیست قبول کند و وقتی متولی، تولیت را قبول نکند موقوفه بدون متولی منصوب خواهد شد.
اما اگر قبول کرد آیا جایز هست که خود را عزل کند؟ هم چنانکه در وکالت، چنین است و وکیل می تواند خود را عزل کند و یا جایز نیست؟ دو قول است، احتیاطی که نباید ترک شود این است که خود را عرل نکند و کسی که در مرحله بعد است اگر تولیت را قبول کرد وظایفش را با مراجعه به حاکم و منصوب شدن، از قِبَل انجام می دهد».
از محتویات این مسئله در میابیم که رابطه حقوقی واقف با متولی عقد لازم است و با وکالت که عقد جائز است تفاوت دارد. بدین معنی که در عقد وکالت، موکل می تواند وکیل را عزل کند یا وکیل از وکالت استعفا بدهد.
ماده ۶7۸ قانون مدنی می‌گوید وکالت:«وکالت به طرق ذیل مرتفع می‌شود:
1- به عزل موکل.
2- به استعفای وکیل.
3- به موت یا جنون وکیل یا موکل».
وقفنامه موقوفه قهار قلی میرزا را این اشخاص گواهی کرده اند :
حاج میرزا حسن مجتهد خراسانی
حاج ملا عباس مجتهد نوری
حاج محمد علی میرزا ولد محمد ‌مهدی میرزا
شخصی با مهر ناصرالدین
آقا سید اسماعیل رضوی
آقا میر محمد مهدی امام جمعه دارالخلافه
محمد مهدی میرزا ولد واقف
حاج محمد علی میرزا ولد محمد مهدی میرزا
حاج ملا رفیع مجتهد رشتی
سید یحیی بن سید حبیب الله الرضوی.
این وقف نامه در اجرای طرح گردآوری و تحقیق پیرامون وقف نامه ها و موقوفات در تاریخ 1371/9/8 بازنویس و تایپ شده است.
موقوفه قهار قلی میرزا تحت کلاسه «4-ق» در اداره اوقاف و امور خیریه ناحیه یک مشهد پرونده دارد.

منبع : سیمای وقف در خراسان تالیف عبدالرضا امیرشیبانی

هدف موقوفه فضل تلاش در جهت آموزش وقف به مردم می باشد امید است با انتشار مطالب این سایت گام مهمی در آموزش صحیح وقف به مردم در جامعه صورت پذیرد. به اینستاگرام این مجموعه مراجعه نمایید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبریک آغاز امامت امام زمان (عج)

بسم الله الرحمن الرحیم

الهم عجل لولیک الفرج

  ما معتقدیم که عشق سر خواهد زد           بر پشت ستم کسی تیر خواهد زد      سوگند به هر چهارده آیه نور

  سوگند به زخم های سرشار غرور               آخر شب سرد ما سحر می گردد        مهدی به میان شیعه برمی گردد

 

نهم ربیع الاول روز تجلی حاکمیت مستضعفان بر جهان،
و روز نوید دهنده ی شکست نمرودیان و روز شادی شیعیان در تاجگذاری امام زمان(عج) مبارک باد.
تولیت موقوفات شادروان محمدرضا تاجر فضل این روز مبارک را به محضر مبارک امام زمان (عج) و عموم شیعیان جهان و علی الخصوص ملت شریف و شهید پرور ایران اسلامی و همکاران عزیز تبریک عرض می نماید.

 

ارادتمند شما کاظم فضل ارثی

تولیت منصوص: موقوفات عام المنفعه واقف نیک اندیش شادروان مرحوم حاج

محمدرضا تاجر فضل

بسم الله الرحمن الرحیم

 

الهم عجل لولیک الفرج
ما معتقدیم که عشق سر خواهد زد
بر پشت ستم کسی تیر خواهد زد
سوگند به هر چهارده آیه نور
سوگند به زخم های سرشار غرور
آخر شب سرد ما سحر می گردد
مهدی به میان شیعه برمی گردد
نهم ربیع الاول روز تجلی حاکمیت مستضعفان بر جهان،
و روز نوید دهنده ی شکست نمرودیان و روز شادی شیعیان در تاجگذاری امام زمان(عج) مبارک باد.
تولیت موقوفات شادروان محمدرضا تاجر فضل این روز مبارک را به محضر مبارک امام زمان (عج) و عموم شیعیان جهان و علی الخصوص ملت شریف و شهید پرور ایران اسلامی و همکاران عزیز تبریک عرض می نماید.
ارادتمند شما کاظم فضل ارثی

تولیت منصوص:

موقوفات عام المنفعه واقف نیک اندیش

شادروان مرحوم حاج محمدرضا تاجر فضل

سخن تولیت موقوفات فضل ( شهادت امام رضا (ع) )

🏴 بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم صل علی محمدوآل محمدوعجل فرجهم
امام حسن مجتبی علیه السلام فرمودند: *همانا محبّت و دوستي با ما (اهل بيت رسول الله ) سبب ريزش گناهان – از نامه اعمال – مي شود، همان طوري که وزش باد، برگ درختان را مي ريزد.
*صَلَّي الله عَلَيْكَ يَا نَبّیّّ الرَّحمَه يَا خاتَِمَ النَّبِيِّينَ وَ يَا سَيِّدَ الْمُرْسَلِينَ السَّلامُ عَلَیکَ يَا أَبا مُحَمَّدٍ يَا حَسَنَ بْنَ عَلِيٍّ، أَيُّهَا الْمُجْتَبىٰ
سلام علیکم : گرامیانِ گرانقدر :بدینوسیله رحلت جانگداز پیامبر اعظم حضرت محمد ابن عبدالله (صلوات الله عليه و آله  ) و شهادت مظلومانه سبط اکبر حضرت امام حسن مجتبی (عليه السلام ) را محضر شما موالیان و سوگواران تسلیت عرض
می نمایم🏴

از خداوند کریم و مهربان مسئلت دارم در سایه هدایت و عنایت ذوات مقدسه. ، محبت مستمر اهل بیت و پایداری در صراط ولایت و اهلیت. مقام قرب و منزلتش را نصیب مان فرماید . آمین یا رب العالمین.
در جوار حرم ثامن الحجج علی ابن موسی الرضا(ع) نایب الزیاره و دعاگوی وجود عزیزان هستم. التماس دعا

تولیت موقوفات شادروان حاج محمدرضا تاجر فضل : کاظم فضل ارثی

سخن تولیت موقوفات فضل ( رحلت پیامبر (ص) )

بسم الله الرحمان الرحیم

چقدر آخر این ماه سخت و سنگین است / تمام آسمان و زمین بی قرار و غمگین است
بزرگ‌تر ز غم مجتبی (ع) و داغ رضا (ع) / فراق فاطمه با خاتم النبیین (ص) است
پیامبر اسلام پس از 23 سال رسالت و دعوت مردم به دین اسلام و ابلاغ مهمترین پیامها از جانب پروردگار سرانجام در سن 63 سالگی، سال یازدهم هجری و در 28 امین روز از ماه صفر، وفات یافت. این مصیبت جانسوز در تاریخ اسلام و تشیع به روایتی همزمان و مصادف با شهادت حضرت مجتبی، امام حسن بن علی (ع) نیز می باشد که با دسیسه منافقین و دشمنان اسلام با نوشیدن زهر به شهادت رسید.

تولیت موقوفات تاجر فضل رحلت پیامبر اسلام (ص) و امام حسن مجتبی(ع) را به محضر امام عصر (عج) و عموم شیعیان جهان وهمکاران گرامی تسلیت عرض می نماید.

ارادتمند شما کاظم فضل ارثی
تولیت منصوص : موقوفات عام المنفعه واقف نیک اندیش . شادروان مرحوم حاج محمدرضا تاجر فضل

سخن تولیت موقوفات فضل (تبریک عید غدیر)

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله الذی جعلنا من المتمسکین بولایته علي ابن ابي طالب و اولاده المعصومين صلواه الله عليهم اجمعين
غدیر، ریزش باران الطاف رحمانی بر گلزار جان‌های تشنه است
غدیر، برکت همه احساس‌های معنوی و دریای جاری خیرات نبوی است
این عید با سعادت را محضر حضرت ولی عصر (عج) و مردم شریف ایران علی الخصوص همکاران عزیز در مجموعه موقوفات حاج محمدرضا تاجر فضل تبریک عرض می نمایم
دوستار و ارادتمند شما، کاظم فضل ارثی
تولیت منصوص : موقوفات عام المنفعه واقف نیک اندیش . شادروان مرحوم حاج محمدرضا تاجر فضل

ولادت امام رضا (ع)

بسم الله الرحمن الرحیم

السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا

آمدم ای شاه پناهم بده خط امانی ز گناهم بده ای حرمت ملجأ در ماندگان دور مران از در و راهم بده

عشق، پنجره فولادت را معنا مى كند و دل به زيارت تو اوج مى گيرد اى ضريح سراسر نور! با دلى آكنده از صداقتهاى تو با جامى تهى از عشق و چشمانى بر گل نشسته به سوى تو مى آيم و پرندگان حرمت عروجت را معنا مى كنند و عاشقانه دانه از لانه نور برمى چينند و تو را مى ستايند اى بزرگ ترين واژه كلام! تو عروج آسمانى كرده اى و تمامى زائران ضريحت را به سوگ عشق نشانده اى كه همه سينه ها و همه جانها تو را مى طلبد. اى غريب الغربا!

 (برگرفته از شعر عشق بی نهایت اثر محبوبه باقری آزاد) 

میلاد باسعادت هشتمین منجی عالم بشریت امام رضا علیه سلام را به محضر مبارک امام زمان و عموم شیعیان جهان تبریک عرض می نمایم . 

ان شاء الله درسایه توجهات حضرت ولی عصر تمام عاشقان، زائران و مجاوران آن امام همام در سلامتی بسر ببرند. 

ارادتمند و دوست دار شما تولیت موقوفات حاج محمد رضا تاجر فضل – کاظم فضل ارثی

شهادت امام جعفر صادق(ع)

بسم الله الرحمن الرحیم

به راستی که اگر شیعه و مذهب شیعه هم اکنون وجود دارد حاصل زحمات ششمین اختر تابناک امامت و ولایت می باشد که به جرم پاسداری از حریم عترت و قرآن خونین جگر شد .

تولیت موقوفات فضل تاجر شهادت این امام همام را تسلیت را بر عموم شیعیان تسلیت عرض می نماید.

تولیت موقوفات فضل: کاظم فضل ارثی

سخن تولیت موقوفات فضل (تبریک عید سعید فطر)

باری دیگر ماه شوال برآمد و نوید بخش عید بندگی شد و مومنان روزه دار را سرمست از ضیافت الهی با ندای تکبیر و شکر هدایت به سمت صفوف فشرده نماز فراخواند.هنوز که سجاده ها پر است از عطر حضور فرشتگان و نجوای شبانه الغوث شبهای بندگی
ای رفیق کسی که رفیق ندارد در این عید بندگی به ما رحمت بی انتهایت را ارزانی دار و مارا از بندگان صالح خود قرار ده
همکاران ارجمندم در مجموعه موقوفات فضل از قادر مطق و مهمان دار معزز ایام و لیالی ماه فرصت ریزش گناهان اعتلای معنویت و استواری بر عدم دست نیازیدن به آنچه نباید و در امتداد و استمرار آن خیزش و جوشش بر فرهیختگی و آزادگی و اصول بندگی را آرزومندم
دوستار و ارادتمندتان کاظم فضل ارثی
تولیت منصوص : موقوفات عام المنفعه واقف نیک اندیش 

شادروان مرحوم حاج محمدرضا تاجر فضل

تبریک ماه مبارک رمضان

باسلام و عرض احترام و با امید قبولی طاعات و عبادات شما عزیزان روزه دار. دعایی است که امیدوارم تمامی آن مشمول تمامی ملت بویژه روزه داران مسلمان بشود انشاءالله و خداوند بهره ای هم نصیب قرائت کننده و همه اسیران خاک و والدین مان فرماید. به برکت صلوات بر محمد وآل محمد (ص) التماس دعایتان : کاظم فضل

سخن تولیت موقوفات فضل (تبریک عید نوروز)

سخن تولیت موقوفات فضل (تبریک عید نوروز)

بسم الله الرحمن الرحیم یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبرالیل و النهار یا محول الحول و الاحوال حول حالنا الی احسن الحال نوروز، از نفس های معتدل بهار می تراود و در سفره گلدار هفت سین دمیده می شود؛ سفره ای که در آن ماهی قرمزی، تکرار تازه زندگی را میان تنگ کوچکی از آب گوشزد می کند. چشم ها به روشنی باز می شوند و دل ها به یکدیگر نزدیک و قلب ها آرامش دوباره می یابند در حلول سال نو و دلگرم به آتیه های مهربانی و صفا می شود. احساس بهار، نیلوفرانه بر اندام طبیعت می پیچد و زمستان کوچ می کند به شکرانه عبور از گردنه های زمستان، به شکرانه مقاومت و ایستادگی، به شکرانه فرصتی نو که ارزانی مان داشته اند، «هفت سین» می گشاییم. به پاس عشق که تنها تنور گرمی مان بود، تنها اجاق دل های سرما زده مان، هفت سین می گشاییم. به‌خصوص اینکه در سال پیش‌رو همزمانی و تقارن عید نوروز و جشن بهار طبیعت با‌ ماه مبارک رمضان و ضیافت الهی‌است.

آغاز بهار طبیعت و حلول سال ۱۴۰۲ شمسی که به فرمایش مقام معظم رهبری سال مهار تورم و رشد تولید نامگذاری گردید را صمیمانه محضر مردم شریف ایران، به ویژه فعالان پر تلاش و زحمتکش در حوزه وقف و همکاران عزیزم در مجموعه موقوفات حاج محمدرضا تاجر فضل را صمیمانه تبریک عرض می‌نمایم. ان شاء الله سال بسیار خوب و پر خیر و برکتی برای همه ملت ایران و برای همکاران خوبم در این مجموعه باشد.
 
دوستدار و ارادتمندتان کاظم فضل ارثی
تولیت منصوص : موقوفات عام المنفعه واقف نیک اندیش . شادروان مرحوم حاج محمدرضا تاجر فضل

سخن تولیت موقوفات فضل (تبریک عید نیمه شعبان)

شایسته و وظیفه می دانم از دوستان عزیزو زحمتکشان در راه اندازی و گردانندگی این سایت ارزشمند متعلق به موقوفات واقف معزز مرحوم حاج محمد رضا تاجر فضل که در عرصه سنت وقف این صدقه جاریه ، در بیان ارزش های نهفته و آثار طلایی و ابدی آن تلاش می کنند به ویژه دوست گرانقدر و استاد فرهیخته و مسلم و پژوهشگر بی نظیر و محققی تلاشگر و علاقه مند در عرصه توسعه مکتب و فرهنگ ارزشی وقف در کشور عزیز ایران اسلامی جناب آقای عبدالرضا امیر شیبانی (مدیر کل محترم اسبق اداره اوقاف و امور خیریه در خراسان بزرگ) و همکاران محترمشان و همچنین مدیریت محترم سایت و سایر همکاران ایشان کمال تقدیر و تشکر را دارم .

به راستی در صورت توجه و اجرای دقیق نیات و اوامر ارزشی واقفین خیراندیش توسط متولیان و نظار و سایر مسئولین و مرتبطین در امر وقف اثرات بی بدیل موقوفات در توسعه زیر ساخت ها و اشتغال زائی و نهایتا محرومیت زدایی و اهتمامی که اکثر عزیزان واقف معظم در شناخت و توسعه فرهنگ و تکریم و عمل به شعائر واقعی مکتب حضرت ختمی مرتبت رسول مکرم صلوات الله و ائمه الهداء علیه السلام داشتند به وضوح نمایان خواهد شد. وَ نُریدُ اَن نَمُنَّ عَلَی الَّذینَ استُضعِفوا فِی الاَرضِ پیامی است سرشار از امید برای شما که منتظرید .

منتظر ظهور نور و آغاز عدالت باشید ولادت امام حاضر و ناظر (عج) و هفته امنیت در لوای حضور سربازان بی ادعای گمنام ولایت و جشن نیمه شعبان بر رهروان و منتظران حق مبارک باد.


دوستار و ارادتمندتان کاظم فضل ارثی
تولیت منصوص : موقوفات عام المنفعه واقف نیک اندیش . شادروان مرحوم حاج محمدرضا تاجر فضل

X