WhatsApp Image 2022-05-22 at 10.49.24 AM

موقوفات عام شادروان حاج محمدرضا تاجر فضل جمعه 7 مهر | ورود

اوقات شرعی به وقت مشهد:

موقوفه آمنه خانم

موقوفه آمنه خانم

موقوفه آمنه خانم

در این مقاله به بحث در باره موقوفه آمنه خانم می پردازیم. فتوکپی وقف نامه ای در اداره اوقاف وجود دارد که به موجب آن آمنه خانم دختر حاجی میرزا محمد شهیر به جواهری در تاریخ 1230 هجری قمری املاکی را بر اولاد خود وقف کرده است. با بررسی وقفنامه ها، روشن می شود که زنان نیکوکار نیز در وقف املاک و اموال خود، بسان مردان در طول تاریخ نقش مهمی داشته اند که در خور تحقیقمستقلی است. بدین جهت شایسته می بینم در معرفی موقوفات با تناسب به شناساندن موقوفاتی که زنان بانی آن بوده اند نیز بپردازیم،همچنان که تا کنون در حد امکان این چنین کرده‌ایم و از این پس نیز بدین شیوه ادامه خواهیم داد.
موقوفه آمنه خانم ، موقوفه اولادی و مصادیق یکی از موارد وقف خاص است که وقف خاص است که در مقالات پیشین در تعریف انواع وقف ، به بیان این گونه موقوفات پرداختیم.
هرچند وقف خاص چه بر اشخاص محصور و مشخص و چه بر اولاد واقف، شعاع برکات آن در جامعه کمتر از وقف عام است، ولی در شرع مقدس اسلام در قالب مقبولیت عمومی وقف ، دارای حرمت و اعتبار است. بررسی انگیزه های پیدایش موقوفات اولادی نکته ظریفی است که نیاز به تحقیق های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، عصبیت کیان خانواده دارد که خود می تواند معلول علت های دیگری باشد.
به طور کلی دیدگاه ها و روابط اقتصادی حاکم بر جوامع،در پیدایش اینگونه موقوفات به یقین نقش موثری دارد همچنان که موقوفات عامه نیز متاثر از این قاعده است.
هرچند که وابستگی موقوف علیهم به اینگونه موقوفات، در عمل موجب کم رنگ شدن انگیزه تلاش و فعالیت های اجتماعی آنان شده است و از طرفی استحصال درآمد، بدون نقش فعال در جوامع پویایی اجتماعی که کار و تلاش زمینه ساز عدالت اقتصادی است، غیر قابل توجیه جلوه می کند و استدلال کسانی که به اینگونه موقوفات به دید بی ارزشی می نگرند بر همین پایه استوار است، اگر انگیزه وقف های اولادی استمرار توارث منافع اموال با حفظ عین آن به کلیه اولادی که از نسل واقف بوجود خواهند آمد، باشد، که واقفین با دوراندیشی و آینده نگری خواسته اند با ممنوعیت فروش اموال وقف شده، بی نیاز مادی و اقتصادی اولاد و احفاد و ذوی الارحام خود را در طول تاریخ بیمه سازند تحقیق و مقبولیت آن در گرو شرایط ظریف و دقیقی است که واقفین در وقفنامه‌ها مقرر می‌دارند بگونه ای که اثرات مثبت آن حداقل در محدوده شرایط زندگی اجتماعی و اقتصادی اعضای خانواده روشن و متجلی گردد.
مصونیت املاک و اموال در مقابل حوادث تاریخی و اجتماعی در پوشش احکام خدشه‌ناپذیر شرعی وقف نیز از فرضیاتی است که می‌تواند از جمله انگیزه های پیدایش اینگونه موقوفات بوده باشد.
شاید بدگمانی به واقفین موقوفات اولادی که خیرات و برکات آن تعمیم گسترده و عام المنفعه ندارند به جهت اختیار و تسلط شرعی آنها بر اموال و املاک شان که شارع مقدس بر آن مهر تنفیذ زده است، منصفانه نباشد.
آنچه مسلم است احسان و خیرات نیز مانند سایر ارزش‌های اجتماعی و اشکال گوناگونی بروز می‌کند که اعتبار و اثرات وجودی آنها با هم یکسان نیستند، ولی باید بر محور فلسفه و ذات وجودی خود استوار باشند بدین سبب قاعده فقهی العقود تابعه للمقصود شکل گرفته است. و به عبارت دیگر هر عقدی دارای ذات ویژه‌ای است که اعمال و اختیارات طرفین عقد بر محور تحقق اهداف آن مشروعیت می یابد.
از اینجاست که وقف خاص در شکل اخص خود باطل است و کسی که حق همه گونه دخل و تصرف و نقل و انتقال در اموال و املاک خود دارد، نمی‌تواند آنها را بر خود، وقف کند که مفهوم فقهی آن وقف بر نفس و از موارد بارز بطلان وقف است چرا که قصد و هدف، موهوم و کاری عبث و بیهوده است.
و از طرفی عمل حقوقی ایجاب و قبول از سوی فرد واحدی در قالب یک شخصیت حقیقی نمی تواند به پیدا نماید زیرا با ماهیت عقد مغایرت دارد.
واقفه مورد نظر، یعنی آمنه خانم این املاک را وقف کرده است:
1- پانزده سهم و پنج من از یک سهم از جمله بیست و پنج سهم از جمله بیست و پنج سهم از مزرعه در آبد
2-سهم الارث خود از هفت آلاز [در برخی فرهنگ ها و منابع جستجو گردید، معنی آن را نیافتم به طوری که خبرگان محلی می‌گویند این اصطلاح در پاره‌ای از دهات مشهد به کار می‌رفته و هر آلاز برابر با ۱۲ ساعت آب و زمین که می‌توانسته است در مدار گردش آن آبیاری شود، بوده است] و یک دانگ و نیم از مزرعه برزش آباد.
3- همگی و تمامی موازی یک قطعه باغ میمی [باغ انگوری] واقع در مزرعه درابد.
4- همگی و تمامی دو ثلث از دارستان [درخت زار] واقع در روستای مذکور.
5- همگی و تمامی موازی یک قطعه باغ میمی در مزرعه جو فروش.
6- یک شبانه روز آب از قنات دیش دیش [با دیش دیش نیشابور فرق دارد].
7- همگی و تمامی موازی یک قطعه باغ میمی در کنار کال.
8- همگی و تمامی موازی نصف شایع کامل از کل یک باب حوالی منزل محل سکنای واقفی مزبور در محله خانقاه
9- سه باب دکان زرگری در بازار خوانچه سازان [خوانچه = طبق چوبی چهار گوش که در آن میوه و شیرینی یا چیز دیگر بگذارند و در روی سر از جایی به جای دیگر ببرند. در گذشته در مراسم عروسی استفاده می کردند] متصل به پایین پای مبارک حضرت رضا علیه السلام.
10- همگی و تمامی یک باب دکان در بازار مزبور.
11- همگی و تمامی موازی سه باب دکان علافی [مغازه گندم، جو، کاه، هیزم و زغال فروشی] و خرده فروشی [مقابل عمده فروشی – یعنی جایی که چیزهای خرد و ریز می فروشند] و مسگری در خیابان علیا.

منبع : سیمای وقف در خراسان تالیف عبدالرضا امیرشیبانی

هدف موقوفه فضل تلاش در جهت آموزش وقف به مردم می باشد امید است با انتشار مطالب این سایت گام مهمی در آموزش صحیح وقف به مردم در جامعه صورت پذیرد. به اینستاگرام این مجموعه مراجعه نمایید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبریک آغاز امامت امام زمان (عج)

بسم الله الرحمن الرحیم

الهم عجل لولیک الفرج

  ما معتقدیم که عشق سر خواهد زد           بر پشت ستم کسی تیر خواهد زد      سوگند به هر چهارده آیه نور

  سوگند به زخم های سرشار غرور               آخر شب سرد ما سحر می گردد        مهدی به میان شیعه برمی گردد

 

نهم ربیع الاول روز تجلی حاکمیت مستضعفان بر جهان،
و روز نوید دهنده ی شکست نمرودیان و روز شادی شیعیان در تاجگذاری امام زمان(عج) مبارک باد.
تولیت موقوفات شادروان محمدرضا تاجر فضل این روز مبارک را به محضر مبارک امام زمان (عج) و عموم شیعیان جهان و علی الخصوص ملت شریف و شهید پرور ایران اسلامی و همکاران عزیز تبریک عرض می نماید.

 

ارادتمند شما کاظم فضل ارثی

تولیت منصوص: موقوفات عام المنفعه واقف نیک اندیش شادروان مرحوم حاج

محمدرضا تاجر فضل

بسم الله الرحمن الرحیم

 

الهم عجل لولیک الفرج
ما معتقدیم که عشق سر خواهد زد
بر پشت ستم کسی تیر خواهد زد
سوگند به هر چهارده آیه نور
سوگند به زخم های سرشار غرور
آخر شب سرد ما سحر می گردد
مهدی به میان شیعه برمی گردد
نهم ربیع الاول روز تجلی حاکمیت مستضعفان بر جهان،
و روز نوید دهنده ی شکست نمرودیان و روز شادی شیعیان در تاجگذاری امام زمان(عج) مبارک باد.
تولیت موقوفات شادروان محمدرضا تاجر فضل این روز مبارک را به محضر مبارک امام زمان (عج) و عموم شیعیان جهان و علی الخصوص ملت شریف و شهید پرور ایران اسلامی و همکاران عزیز تبریک عرض می نماید.
ارادتمند شما کاظم فضل ارثی

تولیت منصوص:

موقوفات عام المنفعه واقف نیک اندیش

شادروان مرحوم حاج محمدرضا تاجر فضل

سخن تولیت موقوفات فضل ( شهادت امام رضا (ع) )

🏴 بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم صل علی محمدوآل محمدوعجل فرجهم
امام حسن مجتبی علیه السلام فرمودند: *همانا محبّت و دوستي با ما (اهل بيت رسول الله ) سبب ريزش گناهان – از نامه اعمال – مي شود، همان طوري که وزش باد، برگ درختان را مي ريزد.
*صَلَّي الله عَلَيْكَ يَا نَبّیّّ الرَّحمَه يَا خاتَِمَ النَّبِيِّينَ وَ يَا سَيِّدَ الْمُرْسَلِينَ السَّلامُ عَلَیکَ يَا أَبا مُحَمَّدٍ يَا حَسَنَ بْنَ عَلِيٍّ، أَيُّهَا الْمُجْتَبىٰ
سلام علیکم : گرامیانِ گرانقدر :بدینوسیله رحلت جانگداز پیامبر اعظم حضرت محمد ابن عبدالله (صلوات الله عليه و آله  ) و شهادت مظلومانه سبط اکبر حضرت امام حسن مجتبی (عليه السلام ) را محضر شما موالیان و سوگواران تسلیت عرض
می نمایم🏴

از خداوند کریم و مهربان مسئلت دارم در سایه هدایت و عنایت ذوات مقدسه. ، محبت مستمر اهل بیت و پایداری در صراط ولایت و اهلیت. مقام قرب و منزلتش را نصیب مان فرماید . آمین یا رب العالمین.
در جوار حرم ثامن الحجج علی ابن موسی الرضا(ع) نایب الزیاره و دعاگوی وجود عزیزان هستم. التماس دعا

تولیت موقوفات شادروان حاج محمدرضا تاجر فضل : کاظم فضل ارثی

سخن تولیت موقوفات فضل ( رحلت پیامبر (ص) )

بسم الله الرحمان الرحیم

چقدر آخر این ماه سخت و سنگین است / تمام آسمان و زمین بی قرار و غمگین است
بزرگ‌تر ز غم مجتبی (ع) و داغ رضا (ع) / فراق فاطمه با خاتم النبیین (ص) است
پیامبر اسلام پس از 23 سال رسالت و دعوت مردم به دین اسلام و ابلاغ مهمترین پیامها از جانب پروردگار سرانجام در سن 63 سالگی، سال یازدهم هجری و در 28 امین روز از ماه صفر، وفات یافت. این مصیبت جانسوز در تاریخ اسلام و تشیع به روایتی همزمان و مصادف با شهادت حضرت مجتبی، امام حسن بن علی (ع) نیز می باشد که با دسیسه منافقین و دشمنان اسلام با نوشیدن زهر به شهادت رسید.

تولیت موقوفات تاجر فضل رحلت پیامبر اسلام (ص) و امام حسن مجتبی(ع) را به محضر امام عصر (عج) و عموم شیعیان جهان وهمکاران گرامی تسلیت عرض می نماید.

ارادتمند شما کاظم فضل ارثی
تولیت منصوص : موقوفات عام المنفعه واقف نیک اندیش . شادروان مرحوم حاج محمدرضا تاجر فضل

سخن تولیت موقوفات فضل (تبریک عید غدیر)

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله الذی جعلنا من المتمسکین بولایته علي ابن ابي طالب و اولاده المعصومين صلواه الله عليهم اجمعين
غدیر، ریزش باران الطاف رحمانی بر گلزار جان‌های تشنه است
غدیر، برکت همه احساس‌های معنوی و دریای جاری خیرات نبوی است
این عید با سعادت را محضر حضرت ولی عصر (عج) و مردم شریف ایران علی الخصوص همکاران عزیز در مجموعه موقوفات حاج محمدرضا تاجر فضل تبریک عرض می نمایم
دوستار و ارادتمند شما، کاظم فضل ارثی
تولیت منصوص : موقوفات عام المنفعه واقف نیک اندیش . شادروان مرحوم حاج محمدرضا تاجر فضل

ولادت امام رضا (ع)

بسم الله الرحمن الرحیم

السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا

آمدم ای شاه پناهم بده خط امانی ز گناهم بده ای حرمت ملجأ در ماندگان دور مران از در و راهم بده

عشق، پنجره فولادت را معنا مى كند و دل به زيارت تو اوج مى گيرد اى ضريح سراسر نور! با دلى آكنده از صداقتهاى تو با جامى تهى از عشق و چشمانى بر گل نشسته به سوى تو مى آيم و پرندگان حرمت عروجت را معنا مى كنند و عاشقانه دانه از لانه نور برمى چينند و تو را مى ستايند اى بزرگ ترين واژه كلام! تو عروج آسمانى كرده اى و تمامى زائران ضريحت را به سوگ عشق نشانده اى كه همه سينه ها و همه جانها تو را مى طلبد. اى غريب الغربا!

 (برگرفته از شعر عشق بی نهایت اثر محبوبه باقری آزاد) 

میلاد باسعادت هشتمین منجی عالم بشریت امام رضا علیه سلام را به محضر مبارک امام زمان و عموم شیعیان جهان تبریک عرض می نمایم . 

ان شاء الله درسایه توجهات حضرت ولی عصر تمام عاشقان، زائران و مجاوران آن امام همام در سلامتی بسر ببرند. 

ارادتمند و دوست دار شما تولیت موقوفات حاج محمد رضا تاجر فضل – کاظم فضل ارثی

شهادت امام جعفر صادق(ع)

بسم الله الرحمن الرحیم

به راستی که اگر شیعه و مذهب شیعه هم اکنون وجود دارد حاصل زحمات ششمین اختر تابناک امامت و ولایت می باشد که به جرم پاسداری از حریم عترت و قرآن خونین جگر شد .

تولیت موقوفات فضل تاجر شهادت این امام همام را تسلیت را بر عموم شیعیان تسلیت عرض می نماید.

تولیت موقوفات فضل: کاظم فضل ارثی

سخن تولیت موقوفات فضل (تبریک عید سعید فطر)

باری دیگر ماه شوال برآمد و نوید بخش عید بندگی شد و مومنان روزه دار را سرمست از ضیافت الهی با ندای تکبیر و شکر هدایت به سمت صفوف فشرده نماز فراخواند.هنوز که سجاده ها پر است از عطر حضور فرشتگان و نجوای شبانه الغوث شبهای بندگی
ای رفیق کسی که رفیق ندارد در این عید بندگی به ما رحمت بی انتهایت را ارزانی دار و مارا از بندگان صالح خود قرار ده
همکاران ارجمندم در مجموعه موقوفات فضل از قادر مطق و مهمان دار معزز ایام و لیالی ماه فرصت ریزش گناهان اعتلای معنویت و استواری بر عدم دست نیازیدن به آنچه نباید و در امتداد و استمرار آن خیزش و جوشش بر فرهیختگی و آزادگی و اصول بندگی را آرزومندم
دوستار و ارادتمندتان کاظم فضل ارثی
تولیت منصوص : موقوفات عام المنفعه واقف نیک اندیش 

شادروان مرحوم حاج محمدرضا تاجر فضل

تبریک ماه مبارک رمضان

باسلام و عرض احترام و با امید قبولی طاعات و عبادات شما عزیزان روزه دار. دعایی است که امیدوارم تمامی آن مشمول تمامی ملت بویژه روزه داران مسلمان بشود انشاءالله و خداوند بهره ای هم نصیب قرائت کننده و همه اسیران خاک و والدین مان فرماید. به برکت صلوات بر محمد وآل محمد (ص) التماس دعایتان : کاظم فضل

سخن تولیت موقوفات فضل (تبریک عید نوروز)

سخن تولیت موقوفات فضل (تبریک عید نوروز)

بسم الله الرحمن الرحیم یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبرالیل و النهار یا محول الحول و الاحوال حول حالنا الی احسن الحال نوروز، از نفس های معتدل بهار می تراود و در سفره گلدار هفت سین دمیده می شود؛ سفره ای که در آن ماهی قرمزی، تکرار تازه زندگی را میان تنگ کوچکی از آب گوشزد می کند. چشم ها به روشنی باز می شوند و دل ها به یکدیگر نزدیک و قلب ها آرامش دوباره می یابند در حلول سال نو و دلگرم به آتیه های مهربانی و صفا می شود. احساس بهار، نیلوفرانه بر اندام طبیعت می پیچد و زمستان کوچ می کند به شکرانه عبور از گردنه های زمستان، به شکرانه مقاومت و ایستادگی، به شکرانه فرصتی نو که ارزانی مان داشته اند، «هفت سین» می گشاییم. به پاس عشق که تنها تنور گرمی مان بود، تنها اجاق دل های سرما زده مان، هفت سین می گشاییم. به‌خصوص اینکه در سال پیش‌رو همزمانی و تقارن عید نوروز و جشن بهار طبیعت با‌ ماه مبارک رمضان و ضیافت الهی‌است.

آغاز بهار طبیعت و حلول سال ۱۴۰۲ شمسی که به فرمایش مقام معظم رهبری سال مهار تورم و رشد تولید نامگذاری گردید را صمیمانه محضر مردم شریف ایران، به ویژه فعالان پر تلاش و زحمتکش در حوزه وقف و همکاران عزیزم در مجموعه موقوفات حاج محمدرضا تاجر فضل را صمیمانه تبریک عرض می‌نمایم. ان شاء الله سال بسیار خوب و پر خیر و برکتی برای همه ملت ایران و برای همکاران خوبم در این مجموعه باشد.
 
دوستدار و ارادتمندتان کاظم فضل ارثی
تولیت منصوص : موقوفات عام المنفعه واقف نیک اندیش . شادروان مرحوم حاج محمدرضا تاجر فضل

سخن تولیت موقوفات فضل (تبریک عید نیمه شعبان)

شایسته و وظیفه می دانم از دوستان عزیزو زحمتکشان در راه اندازی و گردانندگی این سایت ارزشمند متعلق به موقوفات واقف معزز مرحوم حاج محمد رضا تاجر فضل که در عرصه سنت وقف این صدقه جاریه ، در بیان ارزش های نهفته و آثار طلایی و ابدی آن تلاش می کنند به ویژه دوست گرانقدر و استاد فرهیخته و مسلم و پژوهشگر بی نظیر و محققی تلاشگر و علاقه مند در عرصه توسعه مکتب و فرهنگ ارزشی وقف در کشور عزیز ایران اسلامی جناب آقای عبدالرضا امیر شیبانی (مدیر کل محترم اسبق اداره اوقاف و امور خیریه در خراسان بزرگ) و همکاران محترمشان و همچنین مدیریت محترم سایت و سایر همکاران ایشان کمال تقدیر و تشکر را دارم .

به راستی در صورت توجه و اجرای دقیق نیات و اوامر ارزشی واقفین خیراندیش توسط متولیان و نظار و سایر مسئولین و مرتبطین در امر وقف اثرات بی بدیل موقوفات در توسعه زیر ساخت ها و اشتغال زائی و نهایتا محرومیت زدایی و اهتمامی که اکثر عزیزان واقف معظم در شناخت و توسعه فرهنگ و تکریم و عمل به شعائر واقعی مکتب حضرت ختمی مرتبت رسول مکرم صلوات الله و ائمه الهداء علیه السلام داشتند به وضوح نمایان خواهد شد. وَ نُریدُ اَن نَمُنَّ عَلَی الَّذینَ استُضعِفوا فِی الاَرضِ پیامی است سرشار از امید برای شما که منتظرید .

منتظر ظهور نور و آغاز عدالت باشید ولادت امام حاضر و ناظر (عج) و هفته امنیت در لوای حضور سربازان بی ادعای گمنام ولایت و جشن نیمه شعبان بر رهروان و منتظران حق مبارک باد.


دوستار و ارادتمندتان کاظم فضل ارثی
تولیت منصوص : موقوفات عام المنفعه واقف نیک اندیش . شادروان مرحوم حاج محمدرضا تاجر فضل

X