WhatsApp Image 2022-05-22 at 10.49.24 AM

موقوفات عام شادروان حاج محمدرضا تاجر فضل جمعه 7 مهر | ورود

اوقات شرعی به وقت مشهد:

پرداخت حقوق موقوفات

پرداخت حقوق موقوفات

پرداخت حقوق موقوفات

در ادامه مقاله پشتیبانی و حمایت از موقوفات به بحث درباره پرداخت حقوق موقوفات می پردازیم.

عده‌ای از مردم هم در طول سالیان گذشته برای انجام امور جاری زندگی خود در موضوعات مختلف اعم از کشاورزی یا تجاری و مسکونی از موقوفات استفاده و تصرف کرده‌اند که برای ای تصرف و استفاده قرارداد اجاره به صورت سالیانه یا ماهیانه برای آنها منعقد شده است و درآمد حاصل از آن صرف نیت واقف می شود ولی متاسفانه بعضی هیچگونه تعهد و اهتمامی نسبت به پرداخت به موقع حقوق موقوفه ندارند و چه بسا به جهت تاخیر در پرداخت، نیات واقفین و تاخیر فراوان اجرا می گردد .
نظر این دسته از افراد به نوشتار زیر جلب می کنم:
زیستن و بودن در زمان سیدالشهدا علیه السلام آرزوی هر عاشق دلباخته ای است تا پروانه وار گرد وجودش بگردد. چه می توان کرد زمان بین ما و مولایمان فاصله انداخته و چشم را از دیدن جمال ملکوتی اش محروم ساخته است اما مهمتر از زیستن در زمان آن حضرت زندگی در مسیر رضایت آن سلطان عشق است.
بیایید لحظه ‌ای به عقب برگردیم و خود را در زمان حضور امام حسین علیه السلام تصور کنیم.
قاصدی خبر می آورد که آقا میخواهد زمین، خانه یا یکی از املاکش را اجاره دهد. چه می کنیم؟ بی تردید می شتابیم؛ چرا که مستأجر مولا بودن افتخاریست که سر و دست شکستن برای رسیدن به آن می ارزد. خانه و زمین متعلق به آن بزرگوار مال و ملک طیب و طاهر و پربرکتی است که نمونه اش را نمی‌توان پیدا نمود.
اگر در صف متقاضیان درآمدی با تمام وجود دلت می‌خواهد تا چندین برابر ارزش اجاره را هم بپردازی تا مستاجر آن حضرت باشی.
تو که واله و شیدای حسینی و دنبال بهانه برای فدا کردن جان و مال و فرزندانت برای او بوده ای چرا چنین نکنی! ملک را که اجاره کردی در پوست خود نمی گنجی سندش را در دست می گیری و مستاجر مولا شدنت را با افتخار همه جا جار می زنی. در داخل خانه به چشم قداست به آن می نگری و سراپا چشم می شوی که از خانه امام خویش تا آن موقع که در اختیار توست به خوبی مراقبت کنی تا آسیبی به آن وارد نیاید و اگر مولا تو را لایق بداند که متولی و وکیل اموالش شوی چنان شور و شعفی به تو دست می دهد که در سعادت، نظیر می‌طلبی.
هنگام اجاره دادن ملک متعلق به آقا از هر جهت مراقبی تا اولا آن را به کسی اجاره بدهی که لیاقت داشته باشد. ثانیا در اجاره دادن و مبلغ اجاره نمی گذاری روابط بستگان و آشنایان یا ترس و خجالت از دیگران بر ارادتت به سید الشهدا علیه السلام غلبه کند و منفعت آنها را بر امام ترجیح نمی دهی. ثالثاً اگر مستاجری در پرداخت اجاره یا حفظ مال کوتاهی کند بی هیچ درنگ و ملاحظه ای با او برخورد می کنی تا حق مولایت پایمال نشود.
حال در همان زمان اگر کسی پیدا شود بخواهد اجاره را کمتر بپردازد یا در پرداخت اجاره بها کوتاهی کند یا از خانه ای که اجاره کرده خوب مراقبت نکند با چه دیدی به او می نگریم؟ آیا او را مورد شماتت قرار نمی دهیم؟ اگر کسی که وکیل و متولی از سوی مولاست در وظیفه خویش کوتاهی کند یا نتواند حق مولایش را بر دیگران مقدم دارد و در نتیجه به منفعت آنان بیشتر بها بدهد با چه دیدی به او می نگریم؟ آیا او این کار او را شبیه دوستان مولایمان می کند یا دشمنانش؟
به زمان کنونی برگردیم.
ما شیعیان اعتقاد داریم که اهل بیت علیه السلام به ما و اعمال ما احاطه دارند و به تعبیر قرآن کریم اعمال ما را می بینند.
در زیارت نامه هایشان شهادت می دهیم که آنها ما را میبینند و کلام ما را میشنوند و سلام ما را پاسخ می دهند. آنها همیشه حاضرند هر چند که ظاهر نباشند. باید همیشه این را با خود مرور کنیم که اعمال و رفتارهای ما بر امام زمان عرضه می شود.
امام صادق علیه السلام در حدیث زیبایی به این نکته اشاره می فرمایند:« اِنَّ أَعْمَالُ العباد تُعْرَضُ عَلىٰ رَسُولِ اَللّٰهِ صَلَّى اَللَّهُ عَلَيْهِ وَ آلِهِ أَعْمَالُ اَلْعِبَادِ كُلَّ صَبَاحٍ أَبْرَارُهَا وَ فُجَّارُهَا فَاحْذَرُوهَا فَلْیَسْتَحْیِی أَحَدُکُمْ أَنْ تُعْرَضَ عَلَی نَبِیِّهِ الْعَمَلُ الْقَبِیحُ. تمام اعمال نیک و بد بندگان خدا هر روز صبح بر رسول خدا عرضه می گردد بنابراین مراقب باشید. هر یک از شما باید حیا کند از اینکه عمل زشتش را بر پیامبر عرضه بدارد».
هنگامی که اعمال بندگان خدا بر پیامبر علیه السلام الله علیه و آله و امامان بعد از او عرضه می‌شود اگر در نامه عمل دوستان و شیعیان خویش عمل نیکی ببینند شاد و مسرور می‌شود و برای آنان دعا می کند و چنانچه عمل زشتی ببیند از این گونه رفتارها که از یک شیعه دور از انتظار حضرت بوده ناراحت و دلگیر می شوند و موجب رنجش دل نازنین آن بزرگوار می شود. به بیانی دیگر حضرت این چنین می فرماید:
هرکس به طریقی دل ما میشکند
بیگانه جدا دوست جدا میشکند
بیگانه اگر میشکند دردی نیست
از دوست بپرسید که چرا میشکند
از سوی دیگر مگر نه این است که قسمت عمده ای از موقوفات برای اهل بیت علیه السلام و به ویژه سیدالشهدا است؟ و مگر نه اینست که مالی که برای آنان وقف شده باشد همانند همان ملکی است که در زمان حیاتشان به آنها تعلق داشت؟ در یک کلام موقوفات آنها همانند ملکشان در زمان حیات است.
پس چرا؟ چرا بعضی وقتی میخواهند موقوفه ای را اجاره کنند به هر دری می زنند و به هر کسی متوسل می‌شوند تا اجاره کمتری بپردازند؟ چرا برخی موقوفه را مال بی صاحب می‌پندارند و ارزشی برای آن قائل نیستند ؟
چرا بعضی از خانه و کاشانه خود بیش از موقوفه مراقبت می کنند و ناخواسته خود را بر صاحب موقوفه که اهل بیت علیهم السلام هستند مقدم می دارند؟ چرا برخی از وکلا و متولیان در اجاره دادن موقوفه به اندازه‌ای که برای دارایی خود حساسیت نشان میدهند برای موقوفه دل نمی سوزانند؟
چرا برخی برای احقاق حقوق موقوفه آنگونه که شایسته است تلاش نمی کند و حتی گاهی کوتاهی می کند؟ و چرا….؟ از این دست چرا ها زیاد است و مجال برای پرداختن بدان کم.
پس مهم این است که بدانیم کوتاهی در امور موقوفات اهل بیت علیهم السلام کوتاهی در حق آنهاست از این رو همه در مقابل موقوفات مسئولیم و باید در شیوه استفاده هزینه اجاره و احقاق تمامی حقوق مربوط به آن اهل بیت عصمت و طهارت علیه السلام را بر خود و دیگران مقدم داریم تا شرمنده آنها نباشیم.

منبع : پاسخنامه وقف تالیف روح الله بیدرام

هدف موقوفه فضل تلاش در جهت آموزش وقف به مردم می باشد امید است با انتشار مطالب این سایت گام مهمی در آموزش صحیح وقف به مردم در جامعه صورت پذیرد. به اینستاگرام این مجموعه مراجعه نمایید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبریک آغاز امامت امام زمان (عج)

بسم الله الرحمن الرحیم

الهم عجل لولیک الفرج

  ما معتقدیم که عشق سر خواهد زد           بر پشت ستم کسی تیر خواهد زد      سوگند به هر چهارده آیه نور

  سوگند به زخم های سرشار غرور               آخر شب سرد ما سحر می گردد        مهدی به میان شیعه برمی گردد

 

نهم ربیع الاول روز تجلی حاکمیت مستضعفان بر جهان،
و روز نوید دهنده ی شکست نمرودیان و روز شادی شیعیان در تاجگذاری امام زمان(عج) مبارک باد.
تولیت موقوفات شادروان محمدرضا تاجر فضل این روز مبارک را به محضر مبارک امام زمان (عج) و عموم شیعیان جهان و علی الخصوص ملت شریف و شهید پرور ایران اسلامی و همکاران عزیز تبریک عرض می نماید.

 

ارادتمند شما کاظم فضل ارثی

تولیت منصوص: موقوفات عام المنفعه واقف نیک اندیش شادروان مرحوم حاج

محمدرضا تاجر فضل

بسم الله الرحمن الرحیم

 

الهم عجل لولیک الفرج
ما معتقدیم که عشق سر خواهد زد
بر پشت ستم کسی تیر خواهد زد
سوگند به هر چهارده آیه نور
سوگند به زخم های سرشار غرور
آخر شب سرد ما سحر می گردد
مهدی به میان شیعه برمی گردد
نهم ربیع الاول روز تجلی حاکمیت مستضعفان بر جهان،
و روز نوید دهنده ی شکست نمرودیان و روز شادی شیعیان در تاجگذاری امام زمان(عج) مبارک باد.
تولیت موقوفات شادروان محمدرضا تاجر فضل این روز مبارک را به محضر مبارک امام زمان (عج) و عموم شیعیان جهان و علی الخصوص ملت شریف و شهید پرور ایران اسلامی و همکاران عزیز تبریک عرض می نماید.
ارادتمند شما کاظم فضل ارثی

تولیت منصوص:

موقوفات عام المنفعه واقف نیک اندیش

شادروان مرحوم حاج محمدرضا تاجر فضل

سخن تولیت موقوفات فضل ( شهادت امام رضا (ع) )

🏴 بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم صل علی محمدوآل محمدوعجل فرجهم
امام حسن مجتبی علیه السلام فرمودند: *همانا محبّت و دوستي با ما (اهل بيت رسول الله ) سبب ريزش گناهان – از نامه اعمال – مي شود، همان طوري که وزش باد، برگ درختان را مي ريزد.
*صَلَّي الله عَلَيْكَ يَا نَبّیّّ الرَّحمَه يَا خاتَِمَ النَّبِيِّينَ وَ يَا سَيِّدَ الْمُرْسَلِينَ السَّلامُ عَلَیکَ يَا أَبا مُحَمَّدٍ يَا حَسَنَ بْنَ عَلِيٍّ، أَيُّهَا الْمُجْتَبىٰ
سلام علیکم : گرامیانِ گرانقدر :بدینوسیله رحلت جانگداز پیامبر اعظم حضرت محمد ابن عبدالله (صلوات الله عليه و آله  ) و شهادت مظلومانه سبط اکبر حضرت امام حسن مجتبی (عليه السلام ) را محضر شما موالیان و سوگواران تسلیت عرض
می نمایم🏴

از خداوند کریم و مهربان مسئلت دارم در سایه هدایت و عنایت ذوات مقدسه. ، محبت مستمر اهل بیت و پایداری در صراط ولایت و اهلیت. مقام قرب و منزلتش را نصیب مان فرماید . آمین یا رب العالمین.
در جوار حرم ثامن الحجج علی ابن موسی الرضا(ع) نایب الزیاره و دعاگوی وجود عزیزان هستم. التماس دعا

تولیت موقوفات شادروان حاج محمدرضا تاجر فضل : کاظم فضل ارثی

سخن تولیت موقوفات فضل ( رحلت پیامبر (ص) )

بسم الله الرحمان الرحیم

چقدر آخر این ماه سخت و سنگین است / تمام آسمان و زمین بی قرار و غمگین است
بزرگ‌تر ز غم مجتبی (ع) و داغ رضا (ع) / فراق فاطمه با خاتم النبیین (ص) است
پیامبر اسلام پس از 23 سال رسالت و دعوت مردم به دین اسلام و ابلاغ مهمترین پیامها از جانب پروردگار سرانجام در سن 63 سالگی، سال یازدهم هجری و در 28 امین روز از ماه صفر، وفات یافت. این مصیبت جانسوز در تاریخ اسلام و تشیع به روایتی همزمان و مصادف با شهادت حضرت مجتبی، امام حسن بن علی (ع) نیز می باشد که با دسیسه منافقین و دشمنان اسلام با نوشیدن زهر به شهادت رسید.

تولیت موقوفات تاجر فضل رحلت پیامبر اسلام (ص) و امام حسن مجتبی(ع) را به محضر امام عصر (عج) و عموم شیعیان جهان وهمکاران گرامی تسلیت عرض می نماید.

ارادتمند شما کاظم فضل ارثی
تولیت منصوص : موقوفات عام المنفعه واقف نیک اندیش . شادروان مرحوم حاج محمدرضا تاجر فضل

سخن تولیت موقوفات فضل (تبریک عید غدیر)

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله الذی جعلنا من المتمسکین بولایته علي ابن ابي طالب و اولاده المعصومين صلواه الله عليهم اجمعين
غدیر، ریزش باران الطاف رحمانی بر گلزار جان‌های تشنه است
غدیر، برکت همه احساس‌های معنوی و دریای جاری خیرات نبوی است
این عید با سعادت را محضر حضرت ولی عصر (عج) و مردم شریف ایران علی الخصوص همکاران عزیز در مجموعه موقوفات حاج محمدرضا تاجر فضل تبریک عرض می نمایم
دوستار و ارادتمند شما، کاظم فضل ارثی
تولیت منصوص : موقوفات عام المنفعه واقف نیک اندیش . شادروان مرحوم حاج محمدرضا تاجر فضل

ولادت امام رضا (ع)

بسم الله الرحمن الرحیم

السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا

آمدم ای شاه پناهم بده خط امانی ز گناهم بده ای حرمت ملجأ در ماندگان دور مران از در و راهم بده

عشق، پنجره فولادت را معنا مى كند و دل به زيارت تو اوج مى گيرد اى ضريح سراسر نور! با دلى آكنده از صداقتهاى تو با جامى تهى از عشق و چشمانى بر گل نشسته به سوى تو مى آيم و پرندگان حرمت عروجت را معنا مى كنند و عاشقانه دانه از لانه نور برمى چينند و تو را مى ستايند اى بزرگ ترين واژه كلام! تو عروج آسمانى كرده اى و تمامى زائران ضريحت را به سوگ عشق نشانده اى كه همه سينه ها و همه جانها تو را مى طلبد. اى غريب الغربا!

 (برگرفته از شعر عشق بی نهایت اثر محبوبه باقری آزاد) 

میلاد باسعادت هشتمین منجی عالم بشریت امام رضا علیه سلام را به محضر مبارک امام زمان و عموم شیعیان جهان تبریک عرض می نمایم . 

ان شاء الله درسایه توجهات حضرت ولی عصر تمام عاشقان، زائران و مجاوران آن امام همام در سلامتی بسر ببرند. 

ارادتمند و دوست دار شما تولیت موقوفات حاج محمد رضا تاجر فضل – کاظم فضل ارثی

شهادت امام جعفر صادق(ع)

بسم الله الرحمن الرحیم

به راستی که اگر شیعه و مذهب شیعه هم اکنون وجود دارد حاصل زحمات ششمین اختر تابناک امامت و ولایت می باشد که به جرم پاسداری از حریم عترت و قرآن خونین جگر شد .

تولیت موقوفات فضل تاجر شهادت این امام همام را تسلیت را بر عموم شیعیان تسلیت عرض می نماید.

تولیت موقوفات فضل: کاظم فضل ارثی

سخن تولیت موقوفات فضل (تبریک عید سعید فطر)

باری دیگر ماه شوال برآمد و نوید بخش عید بندگی شد و مومنان روزه دار را سرمست از ضیافت الهی با ندای تکبیر و شکر هدایت به سمت صفوف فشرده نماز فراخواند.هنوز که سجاده ها پر است از عطر حضور فرشتگان و نجوای شبانه الغوث شبهای بندگی
ای رفیق کسی که رفیق ندارد در این عید بندگی به ما رحمت بی انتهایت را ارزانی دار و مارا از بندگان صالح خود قرار ده
همکاران ارجمندم در مجموعه موقوفات فضل از قادر مطق و مهمان دار معزز ایام و لیالی ماه فرصت ریزش گناهان اعتلای معنویت و استواری بر عدم دست نیازیدن به آنچه نباید و در امتداد و استمرار آن خیزش و جوشش بر فرهیختگی و آزادگی و اصول بندگی را آرزومندم
دوستار و ارادتمندتان کاظم فضل ارثی
تولیت منصوص : موقوفات عام المنفعه واقف نیک اندیش 

شادروان مرحوم حاج محمدرضا تاجر فضل

تبریک ماه مبارک رمضان

باسلام و عرض احترام و با امید قبولی طاعات و عبادات شما عزیزان روزه دار. دعایی است که امیدوارم تمامی آن مشمول تمامی ملت بویژه روزه داران مسلمان بشود انشاءالله و خداوند بهره ای هم نصیب قرائت کننده و همه اسیران خاک و والدین مان فرماید. به برکت صلوات بر محمد وآل محمد (ص) التماس دعایتان : کاظم فضل

سخن تولیت موقوفات فضل (تبریک عید نوروز)

سخن تولیت موقوفات فضل (تبریک عید نوروز)

بسم الله الرحمن الرحیم یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبرالیل و النهار یا محول الحول و الاحوال حول حالنا الی احسن الحال نوروز، از نفس های معتدل بهار می تراود و در سفره گلدار هفت سین دمیده می شود؛ سفره ای که در آن ماهی قرمزی، تکرار تازه زندگی را میان تنگ کوچکی از آب گوشزد می کند. چشم ها به روشنی باز می شوند و دل ها به یکدیگر نزدیک و قلب ها آرامش دوباره می یابند در حلول سال نو و دلگرم به آتیه های مهربانی و صفا می شود. احساس بهار، نیلوفرانه بر اندام طبیعت می پیچد و زمستان کوچ می کند به شکرانه عبور از گردنه های زمستان، به شکرانه مقاومت و ایستادگی، به شکرانه فرصتی نو که ارزانی مان داشته اند، «هفت سین» می گشاییم. به پاس عشق که تنها تنور گرمی مان بود، تنها اجاق دل های سرما زده مان، هفت سین می گشاییم. به‌خصوص اینکه در سال پیش‌رو همزمانی و تقارن عید نوروز و جشن بهار طبیعت با‌ ماه مبارک رمضان و ضیافت الهی‌است.

آغاز بهار طبیعت و حلول سال ۱۴۰۲ شمسی که به فرمایش مقام معظم رهبری سال مهار تورم و رشد تولید نامگذاری گردید را صمیمانه محضر مردم شریف ایران، به ویژه فعالان پر تلاش و زحمتکش در حوزه وقف و همکاران عزیزم در مجموعه موقوفات حاج محمدرضا تاجر فضل را صمیمانه تبریک عرض می‌نمایم. ان شاء الله سال بسیار خوب و پر خیر و برکتی برای همه ملت ایران و برای همکاران خوبم در این مجموعه باشد.
 
دوستدار و ارادتمندتان کاظم فضل ارثی
تولیت منصوص : موقوفات عام المنفعه واقف نیک اندیش . شادروان مرحوم حاج محمدرضا تاجر فضل

سخن تولیت موقوفات فضل (تبریک عید نیمه شعبان)

شایسته و وظیفه می دانم از دوستان عزیزو زحمتکشان در راه اندازی و گردانندگی این سایت ارزشمند متعلق به موقوفات واقف معزز مرحوم حاج محمد رضا تاجر فضل که در عرصه سنت وقف این صدقه جاریه ، در بیان ارزش های نهفته و آثار طلایی و ابدی آن تلاش می کنند به ویژه دوست گرانقدر و استاد فرهیخته و مسلم و پژوهشگر بی نظیر و محققی تلاشگر و علاقه مند در عرصه توسعه مکتب و فرهنگ ارزشی وقف در کشور عزیز ایران اسلامی جناب آقای عبدالرضا امیر شیبانی (مدیر کل محترم اسبق اداره اوقاف و امور خیریه در خراسان بزرگ) و همکاران محترمشان و همچنین مدیریت محترم سایت و سایر همکاران ایشان کمال تقدیر و تشکر را دارم .

به راستی در صورت توجه و اجرای دقیق نیات و اوامر ارزشی واقفین خیراندیش توسط متولیان و نظار و سایر مسئولین و مرتبطین در امر وقف اثرات بی بدیل موقوفات در توسعه زیر ساخت ها و اشتغال زائی و نهایتا محرومیت زدایی و اهتمامی که اکثر عزیزان واقف معظم در شناخت و توسعه فرهنگ و تکریم و عمل به شعائر واقعی مکتب حضرت ختمی مرتبت رسول مکرم صلوات الله و ائمه الهداء علیه السلام داشتند به وضوح نمایان خواهد شد. وَ نُریدُ اَن نَمُنَّ عَلَی الَّذینَ استُضعِفوا فِی الاَرضِ پیامی است سرشار از امید برای شما که منتظرید .

منتظر ظهور نور و آغاز عدالت باشید ولادت امام حاضر و ناظر (عج) و هفته امنیت در لوای حضور سربازان بی ادعای گمنام ولایت و جشن نیمه شعبان بر رهروان و منتظران حق مبارک باد.


دوستار و ارادتمندتان کاظم فضل ارثی
تولیت منصوص : موقوفات عام المنفعه واقف نیک اندیش . شادروان مرحوم حاج محمدرضا تاجر فضل

X