WhatsApp Image 2022-05-22 at 10.49.24 AM

موقوفات عام شادروان حاج محمدرضا تاجر فضل جمعه 7 مهر | ورود

اوقات شرعی به وقت مشهد:

نقش و تأثیر وقف در توسعه شهرها

نقش و تأثیر وقف در توسعه شهرها

نقش و تأثیر وقف در توسعه شهرها

در این مقاله به بحث درباره نقش و تأثیر وقف در توسعه شهرها می پردازیم.

اوقاف نقش بسیار مهمی در زندگی شهرها برعهده داشت و چنان گسترش یافت که دیوان مخصوصی برای آن تأسیس شد که به «دیوان احباس» یا «دیوان اوقاف» معروف است.
در زمان رسول خدا صلی الله علیه و آله نیز وقف به عنوان یک نظام شناخته می‌شد.
ولی تاثیر آن در پیشرفت و آبادانی شهرهای اسلامی در آغاز قرن ششم هجری آشکار شد و از آن پس نیز به عنوان عامل موثری در عمران و آبادانی شهرهای اسلامی به شمار رفت.
از دیرباز اندیشه وقف کردن مال و ملک و مصرف در آمد آن در یک کار عمرانی و نیکوکارانه شناخته شده بوده است.
با سعه‌صدری که در بینش اسلامی از جهات گوناگون نهفته است وقف به منزله یکی از وجوه وقفی سرچشمه و زمینه ساز و علت وجودی بسیاری از مظاهر جغرافیایی چون مساجد تکایا دانشگاه ها بیمارستانها رصدخانه ها خانقاه‌ها زاویه ها رباط ها کاروانسراها حمام‌ها آب انبارها قنات‌ها پل ها و سایر موسسات خیریه اجتماعی در سراسر کشورهای اسلامی شده است.
در طول تاریخ اسلام در سراسر سرزمین های اسلامی از پیرینه تا ماورا شبه قاره هند بسیاری از مناظر و مظاهر جغرافیایی دست‌پرورده انسان در پیوند با اندیشه وقف پدیدار شده است .
در واقع نهاد و اندیشه وقف هم به تامین اعتبار و سرمایه لازم برای احداث مظهری جغرافیایی چه خورد و محدود چون پل یا آب انبار چه کلان و گسترده چون شهرکی نظیر ربع رشیدی یا شنب غازان خان و رصدخانه مراغه و هم طراحی کلی و به عبارتی دیگر برنامه‌ریزی اشراف داشته است.
هدف اصلی در وقف تحقق خیر است هرچند در بسیاری موارد درآمدهای موقوفات خرج زندگی خانواده خود واقف شود.
احکام وقف ایجاب می کرد که متولیان نسبت به عمران و آبادانی موقوفات اقدام کنند و از طریق ساختن بناها و توسعه املاک وقفی و افزایش درآمد آن را گسترش دهند. چون این معنا و برداشت از وقف مستلزم پیدایش یک حرکت عمرانی گسترده در مناطق مسکونی و به ویژه شهرها خواهد بود. اسلام اصول اولیه وقف و کلیات وقف را وضع کرد و فقهای اسلام احکام مربوط به وقف را بیان کرده انواع آن را مشخص نموده و شرایط آن را در یک چهارچوب معین تعیین کردند.
و بدین ترتیب با عنایت به جنبه کاربردی تاثیر وقف در عمران و آبادانی شهرها آشکار می شود.
با تغییر و زندگی اجتماعی در جوامع اسلامی اهمیت وقف از عصری به عصر دیگر سیر تکاملی به خود گرفت و اوقاف در هر عصری به تناسب مقتضیات زمان و مکان همچنان نقش مهمی را در مسائل عمرانی برعهده می‌گرفتند علاوه بر ابعاد اجتماعی وقف که شامل تامین زندگی کودکان بی سرپرست تاسیس دارالایتام بیمارستان ها کمک به ادای فریضه حج آزادسازی اسرا مسافران گرفتار (ابن سبیل) میشد نظارت بر وضع جاده ها و هموار کردن و محافظت از آنها یکی دیگر از فعالیت‌های اوقاف به شمار می‌رفت.
شکی نیست که حمایت از موسسات وقفی و تشویق و ترویج آن و توجه به املاک و مستغلاتی که بر آن ها واقع شده و اداره همه موقوفات به صورتی مطلوب که منجر به تحقق اهداف واقف شود بیانگر اهمیت وقف و تاثیر آن بر عمران شهرهای اسلامی است.
یکی از موارد وقف تاسیسات خدمات عمومی بود تاسیسات خدمات عمومی درصد بالایی از بافت معماری شهرهای اسلامی را به خود اختصاص می دادند تاسیس آنها جاذبه‌های برای مهاجرت مردم به وجود می آمد که نتیجه آن توسعه عمران شهرها بود.
غالبا انگیزه بنای چنین تاسیساتی از خیرخواهی و نیکوکاری طبقه حاکمه از سلاطین گرفته تا امرا و ثروتمندان سرچشمه گرفت و برای انها موقوفاتی تعیین می کردند تا به ارائه خدمات آنها استمرار ببخشند.
به طور کلی سیاست وقف نقش بارزی در عمران شهرهای اسلامی بر عهده داشت زیرا نظام وقف از جهتی تشویقی برای تاسیس بناهای دینی موقوفه با همراه داشتن مفهوم سیاسی و کاربرد های مذهبی به شمار می رفت و از جهتی دیگر موجب می‌شد تا برای نگهداری و توسعه تاسیس موقوفاتی از قبیل وکاله ها قیصریه ها سراها حمام ها: خانه ها و دکان ها و دیگر بناهایی که برای عایدی بیشتر مدام در حال بازسازی و نوسازی و توسعه بودند اهمیت بسیار زیادی قایل شوند و از این طریق بودجه تاسیسات را تامین کنند.
اثرات علاوه بر بناهای دینی مسائل اجتماعی و آموزشی را نیز در بر گرفت.
از وقف در داخل بازار اماکن مذهبی و فعالیت های دینی حمایت می‌شد و از طرفی عملکردها و ساختارهای موجود در دیگر نواحی شهری خود تحت تاثیر وقف بوده و حتی مقادیری از اموال و املاک موقوفه که در مناطق اطراف و در حوزه شهرها واقع اند فضاهای اطراف را تحت تاثیر قرار می دهند.
وقف یک بخش عمده و اساسی در اقتصاد سنتی شهر ها و نهادهای اجتماعی وابسته به آن را تشکیل داده و می دهد. وقف به عنوان یکی از الزامات نهادها و رسوم قانون اسلامی در هر حال تاثیر مهمی در شهرهای سنتی خاورمیانه داشته است و این عامل این خود عاملی برای حمایت از اماکن مذهبی و عملکردهای آنها و و دیگر امکانات بوده است.

منبع : پاسخنامه وقف تالیف روح الله بیدرام

هدف موقوفه فضل تلاش در جهت آموزش وقف به مردم می باشد امید است با انتشار مطالب این سایت گام مهمی در آموزش صحیح وقف به مردم در جامعه صورت پذیرد. به اینستاگرام این مجموعه مراجعه نمایید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبریک آغاز امامت امام زمان (عج)

بسم الله الرحمن الرحیم

الهم عجل لولیک الفرج

  ما معتقدیم که عشق سر خواهد زد           بر پشت ستم کسی تیر خواهد زد      سوگند به هر چهارده آیه نور

  سوگند به زخم های سرشار غرور               آخر شب سرد ما سحر می گردد        مهدی به میان شیعه برمی گردد

 

نهم ربیع الاول روز تجلی حاکمیت مستضعفان بر جهان،
و روز نوید دهنده ی شکست نمرودیان و روز شادی شیعیان در تاجگذاری امام زمان(عج) مبارک باد.
تولیت موقوفات شادروان محمدرضا تاجر فضل این روز مبارک را به محضر مبارک امام زمان (عج) و عموم شیعیان جهان و علی الخصوص ملت شریف و شهید پرور ایران اسلامی و همکاران عزیز تبریک عرض می نماید.

 

ارادتمند شما کاظم فضل ارثی

تولیت منصوص: موقوفات عام المنفعه واقف نیک اندیش شادروان مرحوم حاج

محمدرضا تاجر فضل

بسم الله الرحمن الرحیم

 

الهم عجل لولیک الفرج
ما معتقدیم که عشق سر خواهد زد
بر پشت ستم کسی تیر خواهد زد
سوگند به هر چهارده آیه نور
سوگند به زخم های سرشار غرور
آخر شب سرد ما سحر می گردد
مهدی به میان شیعه برمی گردد
نهم ربیع الاول روز تجلی حاکمیت مستضعفان بر جهان،
و روز نوید دهنده ی شکست نمرودیان و روز شادی شیعیان در تاجگذاری امام زمان(عج) مبارک باد.
تولیت موقوفات شادروان محمدرضا تاجر فضل این روز مبارک را به محضر مبارک امام زمان (عج) و عموم شیعیان جهان و علی الخصوص ملت شریف و شهید پرور ایران اسلامی و همکاران عزیز تبریک عرض می نماید.
ارادتمند شما کاظم فضل ارثی

تولیت منصوص:

موقوفات عام المنفعه واقف نیک اندیش

شادروان مرحوم حاج محمدرضا تاجر فضل

سخن تولیت موقوفات فضل ( شهادت امام رضا (ع) )

🏴 بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم صل علی محمدوآل محمدوعجل فرجهم
امام حسن مجتبی علیه السلام فرمودند: *همانا محبّت و دوستي با ما (اهل بيت رسول الله ) سبب ريزش گناهان – از نامه اعمال – مي شود، همان طوري که وزش باد، برگ درختان را مي ريزد.
*صَلَّي الله عَلَيْكَ يَا نَبّیّّ الرَّحمَه يَا خاتَِمَ النَّبِيِّينَ وَ يَا سَيِّدَ الْمُرْسَلِينَ السَّلامُ عَلَیکَ يَا أَبا مُحَمَّدٍ يَا حَسَنَ بْنَ عَلِيٍّ، أَيُّهَا الْمُجْتَبىٰ
سلام علیکم : گرامیانِ گرانقدر :بدینوسیله رحلت جانگداز پیامبر اعظم حضرت محمد ابن عبدالله (صلوات الله عليه و آله  ) و شهادت مظلومانه سبط اکبر حضرت امام حسن مجتبی (عليه السلام ) را محضر شما موالیان و سوگواران تسلیت عرض
می نمایم🏴

از خداوند کریم و مهربان مسئلت دارم در سایه هدایت و عنایت ذوات مقدسه. ، محبت مستمر اهل بیت و پایداری در صراط ولایت و اهلیت. مقام قرب و منزلتش را نصیب مان فرماید . آمین یا رب العالمین.
در جوار حرم ثامن الحجج علی ابن موسی الرضا(ع) نایب الزیاره و دعاگوی وجود عزیزان هستم. التماس دعا

تولیت موقوفات شادروان حاج محمدرضا تاجر فضل : کاظم فضل ارثی

سخن تولیت موقوفات فضل ( رحلت پیامبر (ص) )

بسم الله الرحمان الرحیم

چقدر آخر این ماه سخت و سنگین است / تمام آسمان و زمین بی قرار و غمگین است
بزرگ‌تر ز غم مجتبی (ع) و داغ رضا (ع) / فراق فاطمه با خاتم النبیین (ص) است
پیامبر اسلام پس از 23 سال رسالت و دعوت مردم به دین اسلام و ابلاغ مهمترین پیامها از جانب پروردگار سرانجام در سن 63 سالگی، سال یازدهم هجری و در 28 امین روز از ماه صفر، وفات یافت. این مصیبت جانسوز در تاریخ اسلام و تشیع به روایتی همزمان و مصادف با شهادت حضرت مجتبی، امام حسن بن علی (ع) نیز می باشد که با دسیسه منافقین و دشمنان اسلام با نوشیدن زهر به شهادت رسید.

تولیت موقوفات تاجر فضل رحلت پیامبر اسلام (ص) و امام حسن مجتبی(ع) را به محضر امام عصر (عج) و عموم شیعیان جهان وهمکاران گرامی تسلیت عرض می نماید.

ارادتمند شما کاظم فضل ارثی
تولیت منصوص : موقوفات عام المنفعه واقف نیک اندیش . شادروان مرحوم حاج محمدرضا تاجر فضل

سخن تولیت موقوفات فضل (تبریک عید غدیر)

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله الذی جعلنا من المتمسکین بولایته علي ابن ابي طالب و اولاده المعصومين صلواه الله عليهم اجمعين
غدیر، ریزش باران الطاف رحمانی بر گلزار جان‌های تشنه است
غدیر، برکت همه احساس‌های معنوی و دریای جاری خیرات نبوی است
این عید با سعادت را محضر حضرت ولی عصر (عج) و مردم شریف ایران علی الخصوص همکاران عزیز در مجموعه موقوفات حاج محمدرضا تاجر فضل تبریک عرض می نمایم
دوستار و ارادتمند شما، کاظم فضل ارثی
تولیت منصوص : موقوفات عام المنفعه واقف نیک اندیش . شادروان مرحوم حاج محمدرضا تاجر فضل

ولادت امام رضا (ع)

بسم الله الرحمن الرحیم

السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا

آمدم ای شاه پناهم بده خط امانی ز گناهم بده ای حرمت ملجأ در ماندگان دور مران از در و راهم بده

عشق، پنجره فولادت را معنا مى كند و دل به زيارت تو اوج مى گيرد اى ضريح سراسر نور! با دلى آكنده از صداقتهاى تو با جامى تهى از عشق و چشمانى بر گل نشسته به سوى تو مى آيم و پرندگان حرمت عروجت را معنا مى كنند و عاشقانه دانه از لانه نور برمى چينند و تو را مى ستايند اى بزرگ ترين واژه كلام! تو عروج آسمانى كرده اى و تمامى زائران ضريحت را به سوگ عشق نشانده اى كه همه سينه ها و همه جانها تو را مى طلبد. اى غريب الغربا!

 (برگرفته از شعر عشق بی نهایت اثر محبوبه باقری آزاد) 

میلاد باسعادت هشتمین منجی عالم بشریت امام رضا علیه سلام را به محضر مبارک امام زمان و عموم شیعیان جهان تبریک عرض می نمایم . 

ان شاء الله درسایه توجهات حضرت ولی عصر تمام عاشقان، زائران و مجاوران آن امام همام در سلامتی بسر ببرند. 

ارادتمند و دوست دار شما تولیت موقوفات حاج محمد رضا تاجر فضل – کاظم فضل ارثی

شهادت امام جعفر صادق(ع)

بسم الله الرحمن الرحیم

به راستی که اگر شیعه و مذهب شیعه هم اکنون وجود دارد حاصل زحمات ششمین اختر تابناک امامت و ولایت می باشد که به جرم پاسداری از حریم عترت و قرآن خونین جگر شد .

تولیت موقوفات فضل تاجر شهادت این امام همام را تسلیت را بر عموم شیعیان تسلیت عرض می نماید.

تولیت موقوفات فضل: کاظم فضل ارثی

سخن تولیت موقوفات فضل (تبریک عید سعید فطر)

باری دیگر ماه شوال برآمد و نوید بخش عید بندگی شد و مومنان روزه دار را سرمست از ضیافت الهی با ندای تکبیر و شکر هدایت به سمت صفوف فشرده نماز فراخواند.هنوز که سجاده ها پر است از عطر حضور فرشتگان و نجوای شبانه الغوث شبهای بندگی
ای رفیق کسی که رفیق ندارد در این عید بندگی به ما رحمت بی انتهایت را ارزانی دار و مارا از بندگان صالح خود قرار ده
همکاران ارجمندم در مجموعه موقوفات فضل از قادر مطق و مهمان دار معزز ایام و لیالی ماه فرصت ریزش گناهان اعتلای معنویت و استواری بر عدم دست نیازیدن به آنچه نباید و در امتداد و استمرار آن خیزش و جوشش بر فرهیختگی و آزادگی و اصول بندگی را آرزومندم
دوستار و ارادتمندتان کاظم فضل ارثی
تولیت منصوص : موقوفات عام المنفعه واقف نیک اندیش 

شادروان مرحوم حاج محمدرضا تاجر فضل

تبریک ماه مبارک رمضان

باسلام و عرض احترام و با امید قبولی طاعات و عبادات شما عزیزان روزه دار. دعایی است که امیدوارم تمامی آن مشمول تمامی ملت بویژه روزه داران مسلمان بشود انشاءالله و خداوند بهره ای هم نصیب قرائت کننده و همه اسیران خاک و والدین مان فرماید. به برکت صلوات بر محمد وآل محمد (ص) التماس دعایتان : کاظم فضل

سخن تولیت موقوفات فضل (تبریک عید نوروز)

سخن تولیت موقوفات فضل (تبریک عید نوروز)

بسم الله الرحمن الرحیم یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبرالیل و النهار یا محول الحول و الاحوال حول حالنا الی احسن الحال نوروز، از نفس های معتدل بهار می تراود و در سفره گلدار هفت سین دمیده می شود؛ سفره ای که در آن ماهی قرمزی، تکرار تازه زندگی را میان تنگ کوچکی از آب گوشزد می کند. چشم ها به روشنی باز می شوند و دل ها به یکدیگر نزدیک و قلب ها آرامش دوباره می یابند در حلول سال نو و دلگرم به آتیه های مهربانی و صفا می شود. احساس بهار، نیلوفرانه بر اندام طبیعت می پیچد و زمستان کوچ می کند به شکرانه عبور از گردنه های زمستان، به شکرانه مقاومت و ایستادگی، به شکرانه فرصتی نو که ارزانی مان داشته اند، «هفت سین» می گشاییم. به پاس عشق که تنها تنور گرمی مان بود، تنها اجاق دل های سرما زده مان، هفت سین می گشاییم. به‌خصوص اینکه در سال پیش‌رو همزمانی و تقارن عید نوروز و جشن بهار طبیعت با‌ ماه مبارک رمضان و ضیافت الهی‌است.

آغاز بهار طبیعت و حلول سال ۱۴۰۲ شمسی که به فرمایش مقام معظم رهبری سال مهار تورم و رشد تولید نامگذاری گردید را صمیمانه محضر مردم شریف ایران، به ویژه فعالان پر تلاش و زحمتکش در حوزه وقف و همکاران عزیزم در مجموعه موقوفات حاج محمدرضا تاجر فضل را صمیمانه تبریک عرض می‌نمایم. ان شاء الله سال بسیار خوب و پر خیر و برکتی برای همه ملت ایران و برای همکاران خوبم در این مجموعه باشد.
 
دوستدار و ارادتمندتان کاظم فضل ارثی
تولیت منصوص : موقوفات عام المنفعه واقف نیک اندیش . شادروان مرحوم حاج محمدرضا تاجر فضل

سخن تولیت موقوفات فضل (تبریک عید نیمه شعبان)

شایسته و وظیفه می دانم از دوستان عزیزو زحمتکشان در راه اندازی و گردانندگی این سایت ارزشمند متعلق به موقوفات واقف معزز مرحوم حاج محمد رضا تاجر فضل که در عرصه سنت وقف این صدقه جاریه ، در بیان ارزش های نهفته و آثار طلایی و ابدی آن تلاش می کنند به ویژه دوست گرانقدر و استاد فرهیخته و مسلم و پژوهشگر بی نظیر و محققی تلاشگر و علاقه مند در عرصه توسعه مکتب و فرهنگ ارزشی وقف در کشور عزیز ایران اسلامی جناب آقای عبدالرضا امیر شیبانی (مدیر کل محترم اسبق اداره اوقاف و امور خیریه در خراسان بزرگ) و همکاران محترمشان و همچنین مدیریت محترم سایت و سایر همکاران ایشان کمال تقدیر و تشکر را دارم .

به راستی در صورت توجه و اجرای دقیق نیات و اوامر ارزشی واقفین خیراندیش توسط متولیان و نظار و سایر مسئولین و مرتبطین در امر وقف اثرات بی بدیل موقوفات در توسعه زیر ساخت ها و اشتغال زائی و نهایتا محرومیت زدایی و اهتمامی که اکثر عزیزان واقف معظم در شناخت و توسعه فرهنگ و تکریم و عمل به شعائر واقعی مکتب حضرت ختمی مرتبت رسول مکرم صلوات الله و ائمه الهداء علیه السلام داشتند به وضوح نمایان خواهد شد. وَ نُریدُ اَن نَمُنَّ عَلَی الَّذینَ استُضعِفوا فِی الاَرضِ پیامی است سرشار از امید برای شما که منتظرید .

منتظر ظهور نور و آغاز عدالت باشید ولادت امام حاضر و ناظر (عج) و هفته امنیت در لوای حضور سربازان بی ادعای گمنام ولایت و جشن نیمه شعبان بر رهروان و منتظران حق مبارک باد.


دوستار و ارادتمندتان کاظم فضل ارثی
تولیت منصوص : موقوفات عام المنفعه واقف نیک اندیش . شادروان مرحوم حاج محمدرضا تاجر فضل

X