WhatsApp Image 2022-05-22 at 10.49.24 AM

موقوفات عام شادروان حاج محمدرضا تاجر فضل چهارشنبه 5 مهر | ورود

اوقات شرعی به وقت مشهد:

موقوفه حاجی محمدحسین و آقا محمدرضا حکاک

موقوفه حاجی محمدحسین و آقا محمدرضا حکاک

موقوفه حاجی محمدحسین و آقا محمدرضا حکاک

در این مقاله به موقوفه حاجی محمدحسین و آقا محمدرضا حکاک می پردازیم. بر اساس عقد مصالحه مورخ 1312 هجری قمری حاجی شیر محمد حکاک فرزند آقا محمد کاظم کوزه کنانی ساکن ارض اقدس رضوی، یک ربع شایع کامل از تمامیت یک رشته مجری المیاه و محل زراعت موسومه به شقا و همگی و تمامی یک درب حوالی ملکی متصرفی و محل سکنای خود را به مال الصلح معین معلوم یک هزار دینار رایج خزانه عامره ناصرالدین شاهی و یک من نمک طعام مدنی متعارف ، مصالحه صحیحه صریحه مُنَجَّزه لازمه اسلامیه نموده است به دو تن از برادران اعیانی خود حاجی محمدحسین و آقا محمدرضا حکاک.
همچنان که در مطالب گذشته بیان کردیم و اکنون نیز از متن مصالحه مذکور مستفاد می شود، مصالحه یا صلح حقوق از عقود لازم منجز به شمار می آید.
همچنین گفتیم که ممکن است ملکی و مالی در قبال بهای کمتر از ارزش واقعی آن مورد مصالحه قرار بگیرد که به آن صلح محاباتی می گویند و از لحاظ فقهی و حقوقی مانند سایر عقود لازم، دارای اصالت و استحکام است.
انگیزه انجام چنین صلح هایی به طوری که در پیش بیان کردیم، در وقف برای گریز از وقف بر نفس بوده است که واقف نمی تواند خود از منافع موقوفه استفاده نماید مگر در موقوفاتی که وقف بر عناوین عامه است مشروط بر اینکه واقف، خودش مصداق موقوف علیه پیدا نماید.
لذا مالک مورد نظر، یعنی حاجی شیرمحمد حکاک املاک مذکور را به دو تن از برادران اعیانی یعنی صلبی و تنی خویش و به عبارت ساده تر برادرانی که با وی از یک پدر و مادر بوده اند صلح کرده است تا آنها، این املاک را وقت نمایند.
بنابراین ناگزیر دو عقد، یکی از عقد صلح و دیگری عقد وقف، وقوع و تحقق یافته است.
در میابیم که حاجی شیرمحمد حکاک از طایفه کوزه کنانی بوده است کوزه کنان از توابع شهرستان تبریز است.
حاج محمد حسین و آقا محمدرضا حکاک که بر اساس مصالحه مذکور، املاکی را که در بالا به آن اشاره شد، مالک شده بودند در همان تاریخ وقف نمودند بر شخص حاج شیرمحمد حکاک که منافع عین موقوفه را بعد از وضع مالیات دیوانی و مخارج زراعتی و تعمیر و مرمت عین موقوفه و چاه جویی [چاه خویی یا چاخویی].
و غیره باقیمانده منافع را به مصرف معاش خود برساند.
از مفاد این عبارت کاملاً روشن می‌گردد که چنانچه حاج شیرمحمد حکاک واقف، قرار می گرفت به جهت باطل بودن وقف بر نفس، نمی توانست از درآمد موقوفه استفاده نماید لذا پس از انعقاد عقد مصالحه و انتقال املاک مذکور به برادرانش، آنها مبادرت به وقت می نمایند و تولیت موقوفه را مادام الحیات با حاجی شیر محمد قرار می دهند.
در بحث گذشته پیرامون متولی و تولیت مطالبی بیان کردیم، اکنون به موارد دیگر در این باب اشاره میکنیم.
تولیت بر دو نوع است:
1- تولیت تنصیصی که بر اساس مفاد وقفنامه و شرایط واقف، شخصی سمت تولیت موقوفه ای را به دست آورده باشد.
به اینگونه متولی، متولی منصوص، گفته می شود و نوع تولیت تولیت تنصیصی است.
مرحوم دکتر علی اکبر شهابی در کتاب تاریخچه وقف در اسلام در تعریف متولی منصوص نوشته است :« متولی منصوص کسی است که در وقفنامه نام برده شده و یا صفات و مشخصاتی که برای متولی ذکر شده با فرد معینی منطبق گردد از قبیل: ارشد، اکبر، اعلم، اتقی و اورع اولاد یا اعلم علمای محل و یا پیشنماز مسجد جامع و نظایر آن». امروزه بسیاری از افراد به علت عدم آشنایی دقیق به مفهوم واقعی این اصطلاح متولی منصوص را صرفاً به چه کسی اطلاق می کنند که نامش در وقف نامه ذکر شده باشد و متولیان دیگر را که بر اساس اوصاف شرط شده واقف، به سمت تولیت موقوفه را احراز کرده اند در شمار متولیان منصوص نمی دانند.
2- تولیت تفویضی اگر وقف نامه موقوفه ای از میان رفته باشد که موقف مجهول التولیه شده باشد شده و یا در موقوفاتی که طبق شرط واقف، در وقفنامه، نوبت تولیت به حاکم شرع برسد و یا مواردی از این گونه که حاکم شرع یا ولی فقیه بر اساس ولایت عامه سمت تولیت موقوفه ای را به کسی واگذار نماید، به این نوع تولیت، تولیت تفویضی و به چنین شخصی متولی منصوب گفته می‌شود.
مصارفی که واقفان موقوفه حاجی محمدحسین و آقا محمدرضا حکاک بعد از فوت حاج شیرمحمد حکاک تعیین کرده اند بدین شرح است:
تا مدت ۲۰ سال همه ساله، سالی معادل ۴۰ تومان رایج خزانه عامره [خزانه دولتی] بابت زکات و رد مظالم به فقرای ظاهر الصلاح طلاب بدهند، به قصد بری الذمه شدن حاج شیرمحمد مرقوم از زکاه و مظلمه ، و بعد از ادای این مبلغ، معادل مرقوم در مصارف مقرری آتیه صرف شود، و باید همه وقت متولی هر عصری به اطلاع ناظر واحداً کاناً ام متعدداً [یک نفر باشد یا بیشتر] سالی معادل یکصد تومان رایج خزانه عامره، در دهه عاشورا و باقی ایام مصیبت ائمه هدی ارواحنا لهم الفدا و علیهم السلام، و روضه خوانی مقرری یوم الجمعه و لیله القدر اَو یوم الخمیس [روز جمعه و شب جمعه یا روز پنجشنبه] که مصلحت وقت باشد، از منافع موقوفه مزبور صرف و خرج اقامه رسم عزا نمایند و در مجلس تعزیه داری آنچه مصلحت وقت باشد از صرف غذا یا چای اَو غیر هما، [یا غیر آنها] متولیان به استحضار ناظران صرف نموده و مختارند.
ادامه دارد……..

منبع : سیمای وقف در خراسان تالیف عبدالرضا امیرشیبانی

هدف موقوفه فضل تلاش در جهت آموزش وقف به مردم می باشد امید است با انتشار مطالب این سایت گام مهمی در آموزش صحیح وقف به مردم در جامعه صورت پذیرد. به اینستاگرام این مجموعه مراجعه نمایید.

2 نظر

  • سلام اگه اطلاعی درمورد خانواده محمد حسین حکاک دارید لطفا به من
    اطلاع بدید. ایشون پدربزرگ مادر من , یعنی پدر طوبی حکاک(مادر بزرگ
    بنده) بودند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبریک آغاز امامت امام زمان (عج)

بسم الله الرحمن الرحیم

الهم عجل لولیک الفرج

  ما معتقدیم که عشق سر خواهد زد           بر پشت ستم کسی تیر خواهد زد      سوگند به هر چهارده آیه نور

  سوگند به زخم های سرشار غرور               آخر شب سرد ما سحر می گردد        مهدی به میان شیعه برمی گردد

 

نهم ربیع الاول روز تجلی حاکمیت مستضعفان بر جهان،
و روز نوید دهنده ی شکست نمرودیان و روز شادی شیعیان در تاجگذاری امام زمان(عج) مبارک باد.
تولیت موقوفات شادروان محمدرضا تاجر فضل این روز مبارک را به محضر مبارک امام زمان (عج) و عموم شیعیان جهان و علی الخصوص ملت شریف و شهید پرور ایران اسلامی و همکاران عزیز تبریک عرض می نماید.

 

ارادتمند شما کاظم فضل ارثی

تولیت منصوص: موقوفات عام المنفعه واقف نیک اندیش شادروان مرحوم حاج

محمدرضا تاجر فضل

بسم الله الرحمن الرحیم

 

الهم عجل لولیک الفرج
ما معتقدیم که عشق سر خواهد زد
بر پشت ستم کسی تیر خواهد زد
سوگند به هر چهارده آیه نور
سوگند به زخم های سرشار غرور
آخر شب سرد ما سحر می گردد
مهدی به میان شیعه برمی گردد
نهم ربیع الاول روز تجلی حاکمیت مستضعفان بر جهان،
و روز نوید دهنده ی شکست نمرودیان و روز شادی شیعیان در تاجگذاری امام زمان(عج) مبارک باد.
تولیت موقوفات شادروان محمدرضا تاجر فضل این روز مبارک را به محضر مبارک امام زمان (عج) و عموم شیعیان جهان و علی الخصوص ملت شریف و شهید پرور ایران اسلامی و همکاران عزیز تبریک عرض می نماید.
ارادتمند شما کاظم فضل ارثی

تولیت منصوص:

موقوفات عام المنفعه واقف نیک اندیش

شادروان مرحوم حاج محمدرضا تاجر فضل

سخن تولیت موقوفات فضل ( شهادت امام رضا (ع) )

🏴 بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم صل علی محمدوآل محمدوعجل فرجهم
امام حسن مجتبی علیه السلام فرمودند: *همانا محبّت و دوستي با ما (اهل بيت رسول الله ) سبب ريزش گناهان – از نامه اعمال – مي شود، همان طوري که وزش باد، برگ درختان را مي ريزد.
*صَلَّي الله عَلَيْكَ يَا نَبّیّّ الرَّحمَه يَا خاتَِمَ النَّبِيِّينَ وَ يَا سَيِّدَ الْمُرْسَلِينَ السَّلامُ عَلَیکَ يَا أَبا مُحَمَّدٍ يَا حَسَنَ بْنَ عَلِيٍّ، أَيُّهَا الْمُجْتَبىٰ
سلام علیکم : گرامیانِ گرانقدر :بدینوسیله رحلت جانگداز پیامبر اعظم حضرت محمد ابن عبدالله (صلوات الله عليه و آله  ) و شهادت مظلومانه سبط اکبر حضرت امام حسن مجتبی (عليه السلام ) را محضر شما موالیان و سوگواران تسلیت عرض
می نمایم🏴

از خداوند کریم و مهربان مسئلت دارم در سایه هدایت و عنایت ذوات مقدسه. ، محبت مستمر اهل بیت و پایداری در صراط ولایت و اهلیت. مقام قرب و منزلتش را نصیب مان فرماید . آمین یا رب العالمین.
در جوار حرم ثامن الحجج علی ابن موسی الرضا(ع) نایب الزیاره و دعاگوی وجود عزیزان هستم. التماس دعا

تولیت موقوفات شادروان حاج محمدرضا تاجر فضل : کاظم فضل ارثی

سخن تولیت موقوفات فضل ( رحلت پیامبر (ص) )

بسم الله الرحمان الرحیم

چقدر آخر این ماه سخت و سنگین است / تمام آسمان و زمین بی قرار و غمگین است
بزرگ‌تر ز غم مجتبی (ع) و داغ رضا (ع) / فراق فاطمه با خاتم النبیین (ص) است
پیامبر اسلام پس از 23 سال رسالت و دعوت مردم به دین اسلام و ابلاغ مهمترین پیامها از جانب پروردگار سرانجام در سن 63 سالگی، سال یازدهم هجری و در 28 امین روز از ماه صفر، وفات یافت. این مصیبت جانسوز در تاریخ اسلام و تشیع به روایتی همزمان و مصادف با شهادت حضرت مجتبی، امام حسن بن علی (ع) نیز می باشد که با دسیسه منافقین و دشمنان اسلام با نوشیدن زهر به شهادت رسید.

تولیت موقوفات تاجر فضل رحلت پیامبر اسلام (ص) و امام حسن مجتبی(ع) را به محضر امام عصر (عج) و عموم شیعیان جهان وهمکاران گرامی تسلیت عرض می نماید.

ارادتمند شما کاظم فضل ارثی
تولیت منصوص : موقوفات عام المنفعه واقف نیک اندیش . شادروان مرحوم حاج محمدرضا تاجر فضل

سخن تولیت موقوفات فضل (تبریک عید غدیر)

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله الذی جعلنا من المتمسکین بولایته علي ابن ابي طالب و اولاده المعصومين صلواه الله عليهم اجمعين
غدیر، ریزش باران الطاف رحمانی بر گلزار جان‌های تشنه است
غدیر، برکت همه احساس‌های معنوی و دریای جاری خیرات نبوی است
این عید با سعادت را محضر حضرت ولی عصر (عج) و مردم شریف ایران علی الخصوص همکاران عزیز در مجموعه موقوفات حاج محمدرضا تاجر فضل تبریک عرض می نمایم
دوستار و ارادتمند شما، کاظم فضل ارثی
تولیت منصوص : موقوفات عام المنفعه واقف نیک اندیش . شادروان مرحوم حاج محمدرضا تاجر فضل

ولادت امام رضا (ع)

بسم الله الرحمن الرحیم

السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا

آمدم ای شاه پناهم بده خط امانی ز گناهم بده ای حرمت ملجأ در ماندگان دور مران از در و راهم بده

عشق، پنجره فولادت را معنا مى كند و دل به زيارت تو اوج مى گيرد اى ضريح سراسر نور! با دلى آكنده از صداقتهاى تو با جامى تهى از عشق و چشمانى بر گل نشسته به سوى تو مى آيم و پرندگان حرمت عروجت را معنا مى كنند و عاشقانه دانه از لانه نور برمى چينند و تو را مى ستايند اى بزرگ ترين واژه كلام! تو عروج آسمانى كرده اى و تمامى زائران ضريحت را به سوگ عشق نشانده اى كه همه سينه ها و همه جانها تو را مى طلبد. اى غريب الغربا!

 (برگرفته از شعر عشق بی نهایت اثر محبوبه باقری آزاد) 

میلاد باسعادت هشتمین منجی عالم بشریت امام رضا علیه سلام را به محضر مبارک امام زمان و عموم شیعیان جهان تبریک عرض می نمایم . 

ان شاء الله درسایه توجهات حضرت ولی عصر تمام عاشقان، زائران و مجاوران آن امام همام در سلامتی بسر ببرند. 

ارادتمند و دوست دار شما تولیت موقوفات حاج محمد رضا تاجر فضل – کاظم فضل ارثی

شهادت امام جعفر صادق(ع)

بسم الله الرحمن الرحیم

به راستی که اگر شیعه و مذهب شیعه هم اکنون وجود دارد حاصل زحمات ششمین اختر تابناک امامت و ولایت می باشد که به جرم پاسداری از حریم عترت و قرآن خونین جگر شد .

تولیت موقوفات فضل تاجر شهادت این امام همام را تسلیت را بر عموم شیعیان تسلیت عرض می نماید.

تولیت موقوفات فضل: کاظم فضل ارثی

سخن تولیت موقوفات فضل (تبریک عید سعید فطر)

باری دیگر ماه شوال برآمد و نوید بخش عید بندگی شد و مومنان روزه دار را سرمست از ضیافت الهی با ندای تکبیر و شکر هدایت به سمت صفوف فشرده نماز فراخواند.هنوز که سجاده ها پر است از عطر حضور فرشتگان و نجوای شبانه الغوث شبهای بندگی
ای رفیق کسی که رفیق ندارد در این عید بندگی به ما رحمت بی انتهایت را ارزانی دار و مارا از بندگان صالح خود قرار ده
همکاران ارجمندم در مجموعه موقوفات فضل از قادر مطق و مهمان دار معزز ایام و لیالی ماه فرصت ریزش گناهان اعتلای معنویت و استواری بر عدم دست نیازیدن به آنچه نباید و در امتداد و استمرار آن خیزش و جوشش بر فرهیختگی و آزادگی و اصول بندگی را آرزومندم
دوستار و ارادتمندتان کاظم فضل ارثی
تولیت منصوص : موقوفات عام المنفعه واقف نیک اندیش 

شادروان مرحوم حاج محمدرضا تاجر فضل

تبریک ماه مبارک رمضان

باسلام و عرض احترام و با امید قبولی طاعات و عبادات شما عزیزان روزه دار. دعایی است که امیدوارم تمامی آن مشمول تمامی ملت بویژه روزه داران مسلمان بشود انشاءالله و خداوند بهره ای هم نصیب قرائت کننده و همه اسیران خاک و والدین مان فرماید. به برکت صلوات بر محمد وآل محمد (ص) التماس دعایتان : کاظم فضل

سخن تولیت موقوفات فضل (تبریک عید نوروز)

سخن تولیت موقوفات فضل (تبریک عید نوروز)

بسم الله الرحمن الرحیم یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبرالیل و النهار یا محول الحول و الاحوال حول حالنا الی احسن الحال نوروز، از نفس های معتدل بهار می تراود و در سفره گلدار هفت سین دمیده می شود؛ سفره ای که در آن ماهی قرمزی، تکرار تازه زندگی را میان تنگ کوچکی از آب گوشزد می کند. چشم ها به روشنی باز می شوند و دل ها به یکدیگر نزدیک و قلب ها آرامش دوباره می یابند در حلول سال نو و دلگرم به آتیه های مهربانی و صفا می شود. احساس بهار، نیلوفرانه بر اندام طبیعت می پیچد و زمستان کوچ می کند به شکرانه عبور از گردنه های زمستان، به شکرانه مقاومت و ایستادگی، به شکرانه فرصتی نو که ارزانی مان داشته اند، «هفت سین» می گشاییم. به پاس عشق که تنها تنور گرمی مان بود، تنها اجاق دل های سرما زده مان، هفت سین می گشاییم. به‌خصوص اینکه در سال پیش‌رو همزمانی و تقارن عید نوروز و جشن بهار طبیعت با‌ ماه مبارک رمضان و ضیافت الهی‌است.

آغاز بهار طبیعت و حلول سال ۱۴۰۲ شمسی که به فرمایش مقام معظم رهبری سال مهار تورم و رشد تولید نامگذاری گردید را صمیمانه محضر مردم شریف ایران، به ویژه فعالان پر تلاش و زحمتکش در حوزه وقف و همکاران عزیزم در مجموعه موقوفات حاج محمدرضا تاجر فضل را صمیمانه تبریک عرض می‌نمایم. ان شاء الله سال بسیار خوب و پر خیر و برکتی برای همه ملت ایران و برای همکاران خوبم در این مجموعه باشد.
 
دوستدار و ارادتمندتان کاظم فضل ارثی
تولیت منصوص : موقوفات عام المنفعه واقف نیک اندیش . شادروان مرحوم حاج محمدرضا تاجر فضل

سخن تولیت موقوفات فضل (تبریک عید نیمه شعبان)

شایسته و وظیفه می دانم از دوستان عزیزو زحمتکشان در راه اندازی و گردانندگی این سایت ارزشمند متعلق به موقوفات واقف معزز مرحوم حاج محمد رضا تاجر فضل که در عرصه سنت وقف این صدقه جاریه ، در بیان ارزش های نهفته و آثار طلایی و ابدی آن تلاش می کنند به ویژه دوست گرانقدر و استاد فرهیخته و مسلم و پژوهشگر بی نظیر و محققی تلاشگر و علاقه مند در عرصه توسعه مکتب و فرهنگ ارزشی وقف در کشور عزیز ایران اسلامی جناب آقای عبدالرضا امیر شیبانی (مدیر کل محترم اسبق اداره اوقاف و امور خیریه در خراسان بزرگ) و همکاران محترمشان و همچنین مدیریت محترم سایت و سایر همکاران ایشان کمال تقدیر و تشکر را دارم .

به راستی در صورت توجه و اجرای دقیق نیات و اوامر ارزشی واقفین خیراندیش توسط متولیان و نظار و سایر مسئولین و مرتبطین در امر وقف اثرات بی بدیل موقوفات در توسعه زیر ساخت ها و اشتغال زائی و نهایتا محرومیت زدایی و اهتمامی که اکثر عزیزان واقف معظم در شناخت و توسعه فرهنگ و تکریم و عمل به شعائر واقعی مکتب حضرت ختمی مرتبت رسول مکرم صلوات الله و ائمه الهداء علیه السلام داشتند به وضوح نمایان خواهد شد. وَ نُریدُ اَن نَمُنَّ عَلَی الَّذینَ استُضعِفوا فِی الاَرضِ پیامی است سرشار از امید برای شما که منتظرید .

منتظر ظهور نور و آغاز عدالت باشید ولادت امام حاضر و ناظر (عج) و هفته امنیت در لوای حضور سربازان بی ادعای گمنام ولایت و جشن نیمه شعبان بر رهروان و منتظران حق مبارک باد.


دوستار و ارادتمندتان کاظم فضل ارثی
تولیت منصوص : موقوفات عام المنفعه واقف نیک اندیش . شادروان مرحوم حاج محمدرضا تاجر فضل

X