WhatsApp Image 2022-05-22 at 10.49.24 AM

موقوفات عام شادروان حاج محمدرضا تاجر فضل جمعه 7 مهر | ورود

اوقات شرعی به وقت مشهد:

علل بی توجهی به وقف

علل بی توجهی به وقف

علل بی توجهی به وقف

در ادامه مقاله علت بی رغبتی نسبت به وقف به علل بی توجهی به وقف می پردازیم.

1- ترس از آینده

برخی نگران هستند که اگر بخشی از اموالشان را وقف کنند، در آینده ممکن است در اثر بیماری یا از کارافتادگی و مانند آن نیاز به آن پیدا کنند و در اثر وقف کردن نتوانند از مالشان استفاده کرده و محتاج فرزندان و دیگران شوند. شیطان نیز بر تنور ترس از آینده می دمد و وعده فقر می دهد.

(الشَّيْطَانُ يَعِدُكُمُ الْفَقْرَ وَيَأْمُرُكُمْ بِالْفَحْشَاءِ ۖ وَاللَّهُ يَعِدُكُمْ مَغْفِرَةً مِنْهُ وَفَضْلًا ۗ وَاللَّهُ وَاسِعٌ عَلِيمٌ ) شیطان شما را از تهیدستى بیم م ىدهد و شما را به زشتى وا م ىدارد، ولی خداوند از جانب خود به شما وعده آمرزش و بخشش مى دهد و خداوند گشایشگر داناست.

به این دسته از افراد باید گفت: اولاً ما می گوییم بخشی از اموالتان را وقف کنید و نه تمام آن را. ثانیاً مگر نیازهای ما منحصر به عالم دنیا و فرداهای دنیا می شود. دنیا خانه موقت انسان است و آخرت خانه همیشگی ما چطور شما به فکر تأمین نیازهای فرداهای دنیا هستید ولی به فکر تأمین نیازمندی های حیات ابدیتان نیستید؟! ثالثاً شما با وقف کردن با خداوند معامله کنید. بگویید خدایا من بخشی از اموالم را به خاطر تو و در راه تو وقف می کنم تو هم حامی و پشتیبان من در روزهای گرفتاری من باش. رابعاً شیطان وعده فقر می دهد و خدا وعده بخشندگی، کدام وعده اطمینان بخش تر است؟ وعده خدا یا وعده شیطان؟! قرآن می گوید: شیطان به آنان وعده مى دهد، و ایشان را در آرزوها مى افكند و جز فریب به آنان وعده نمى دهد. ولی خدا وعد هاش را خلاف نمى کند، امّا بیشتر مردم نمى دانند.

2- عملکرد نامطلوب برخی از متولیان موقوفات

عمل نکردن به نیت واقف، تغییر نام برخی موقوفات، دخالت نابجای دولت در امور و اموال موقوفه و تسلط برخی دستگا هها و نهادها بر برخی از موقوفات، رها شدن برخی از موقوفات به حال خود، اجاره ناچیز برخی از موقوفات نسبت به املاک مشابه، تصرف عدوانی و غصب برخی موقوفات توسط متولیان یا صاحبان قدرت و ثروت و ده ها عملکرد نامطلوب دیگر، سبب می شود که کسانی که این عملکردها را مشاهده می کنند نسبت به وقف کردن بی انگیزه شوند.

3- نداشتن مال و ثروت کافی

برخی واقعاً دلشان می خواهد جزء واقفین باشند، ولی به دلیل نداشتن توانمندی مالی موفق به آن نمی شوند. چون خیال می کنند حتماً انسان باید زمین یا منزل یا مغازه ای را وقف کنند، درحالی که می توانند با تهیه یک کتاب مفید برای کتابخانه مسجد یا مدرسه علمیه، یا یک ظرف و فرش مورد نیاز آشپزخانه مسجد و مانند آن جزء واقفین باشند. یا می توانند با پرداخت مقداری پول در وقف یک مسجد یا حسینیه یا مدرسه علمیه و مانند آن شریک باشند. امام علی علیه السلام می فرمایند: از انفاق و بخشش کم در راه خدا خجالت نکشید، بلکه از اینکه جزء انفاق کنندگان نباشید خجالت بکشید. «لَا تَسْتَحِ مِنْ إِعْطَاءِ الْقَلِيلِ- فَإِنَّ الْحِرْمَانَ أَقَلُّ مِنْهُ»

انگیزه های حضرت علی علیه السلام در وقف کردن

«عمد الی قربات له» : به راستی اگر بهشت رفتن حضرت علی علیه السلام مسلم بود، آن حضرت با چه انگیز های اموالش را وقف می کند؟! امام صادق علیه السلام در تبیین انگیزه حضرت علی علیه السلام می فرمایند: تکیه آن حضرت به اعمالی بود که ایشان را به خداوند نزدیک می کند. بنابراین حضرت امیرمؤمنان علیه السلام بهشتی شدن را هدف برین زندگی خود نمی دانست، بلکه مهمترین هدف برای آن حضرت، رسیدن به عالی ترین درجات قرب الی الله بود. و این هدف زمانی حاصل می شود که انسان هر چه دارد را در راه جلب خشنودی خدایش تقدیم کند.

«فجعلها صدقة مبتولة تجري من بعده للفقراء » : آن حضرت اموالش را وقف بر فقرا کرد. این جمله نشان می دهد که آن حضرت خود را در مقابل نیازمندان جامعه مسئول می دانسته است. در قرآن کریم و سنت معصومین علیهم السلام آیات و روایات فراوانی وجود دارد که همه توانمندان را در برابر نیازمندان مسئول می داند و از آنان می خواهد نسبت به نیازمندان بی تفاوت نباشند. در آیات قرآن کریم خداوند به شدت کسانی را که در برابر نیازمندان بی تفاوت هستند سرزنش کرده و سخت ترین عذابها را در انتظار آنان می داند اولیای دین نیز، گرسنه ماندن،برهنگی، سو ءتغذیه و مرگ نیازمندان را متوجه ثروتمندان جامعه در خودداری از پرداخت حق محرومان می دانند و م یگویند خداوند در روز قیامت آنان را در اثر این بی توجهی به عذاب دردناکی گرفتار خواهد کرد. و این خود نشان می دهد که تا مادامی که فقیری در جامعه وجود دارد، تمامی توانگران در برابرشان مسئولند. و وقف بر نیازمندان، معلولان، بیماران، یتیمان و سایر اقشار نیازمند جامعه، یکی از بهترین را ههای حمایتی از آنان است.

«قال : إنما فعلت هذا لتصرف وجهي عن النار وتصرف النار عن وجهي» حضرت علی علیه السلام معصوم است و عملی انجام نداده که سزاوار آتش جهنم باشد. بنابراین دعای حضرت جنبه دفعی دارد و نه جنبه رفعی؛ یعنی حضرت علی علیه السلام با وقف بخشی از اموال خود بر فقرا از خداوند می خواهد که او را از خطر آتش جهنم برهاند و او را مستحق عذاب نکند، نه اینکه آن حضرت در اثر گناهانی که انجام داده است مستحق عذاب شده و الآن خواهان بخشش خدا باشد. آری اگر حضرت نسبت به محرومان بی توجه می بود و به وظیفه اجتماعی خود در برابر فقرا عمل نمی کرد گرفتار عذاب خدا می شد.

منبع : وقف از منظر آیات و روایات – علی اکبر تقی زاده

هدف موقوفه فضل تلاش در جهت آموزش وقف به مردم می باشد امید است با انتشار مطالب این سایت گام مهمی در آموزش صحیح وقف به مردم در جامعه صورت پذیرد. به اینستاگرام این مجموعه مراجعه نمایید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبریک آغاز امامت امام زمان (عج)

بسم الله الرحمن الرحیم

الهم عجل لولیک الفرج

  ما معتقدیم که عشق سر خواهد زد           بر پشت ستم کسی تیر خواهد زد      سوگند به هر چهارده آیه نور

  سوگند به زخم های سرشار غرور               آخر شب سرد ما سحر می گردد        مهدی به میان شیعه برمی گردد

 

نهم ربیع الاول روز تجلی حاکمیت مستضعفان بر جهان،
و روز نوید دهنده ی شکست نمرودیان و روز شادی شیعیان در تاجگذاری امام زمان(عج) مبارک باد.
تولیت موقوفات شادروان محمدرضا تاجر فضل این روز مبارک را به محضر مبارک امام زمان (عج) و عموم شیعیان جهان و علی الخصوص ملت شریف و شهید پرور ایران اسلامی و همکاران عزیز تبریک عرض می نماید.

 

ارادتمند شما کاظم فضل ارثی

تولیت منصوص: موقوفات عام المنفعه واقف نیک اندیش شادروان مرحوم حاج

محمدرضا تاجر فضل

بسم الله الرحمن الرحیم

 

الهم عجل لولیک الفرج
ما معتقدیم که عشق سر خواهد زد
بر پشت ستم کسی تیر خواهد زد
سوگند به هر چهارده آیه نور
سوگند به زخم های سرشار غرور
آخر شب سرد ما سحر می گردد
مهدی به میان شیعه برمی گردد
نهم ربیع الاول روز تجلی حاکمیت مستضعفان بر جهان،
و روز نوید دهنده ی شکست نمرودیان و روز شادی شیعیان در تاجگذاری امام زمان(عج) مبارک باد.
تولیت موقوفات شادروان محمدرضا تاجر فضل این روز مبارک را به محضر مبارک امام زمان (عج) و عموم شیعیان جهان و علی الخصوص ملت شریف و شهید پرور ایران اسلامی و همکاران عزیز تبریک عرض می نماید.
ارادتمند شما کاظم فضل ارثی

تولیت منصوص:

موقوفات عام المنفعه واقف نیک اندیش

شادروان مرحوم حاج محمدرضا تاجر فضل

سخن تولیت موقوفات فضل ( شهادت امام رضا (ع) )

🏴 بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم صل علی محمدوآل محمدوعجل فرجهم
امام حسن مجتبی علیه السلام فرمودند: *همانا محبّت و دوستي با ما (اهل بيت رسول الله ) سبب ريزش گناهان – از نامه اعمال – مي شود، همان طوري که وزش باد، برگ درختان را مي ريزد.
*صَلَّي الله عَلَيْكَ يَا نَبّیّّ الرَّحمَه يَا خاتَِمَ النَّبِيِّينَ وَ يَا سَيِّدَ الْمُرْسَلِينَ السَّلامُ عَلَیکَ يَا أَبا مُحَمَّدٍ يَا حَسَنَ بْنَ عَلِيٍّ، أَيُّهَا الْمُجْتَبىٰ
سلام علیکم : گرامیانِ گرانقدر :بدینوسیله رحلت جانگداز پیامبر اعظم حضرت محمد ابن عبدالله (صلوات الله عليه و آله  ) و شهادت مظلومانه سبط اکبر حضرت امام حسن مجتبی (عليه السلام ) را محضر شما موالیان و سوگواران تسلیت عرض
می نمایم🏴

از خداوند کریم و مهربان مسئلت دارم در سایه هدایت و عنایت ذوات مقدسه. ، محبت مستمر اهل بیت و پایداری در صراط ولایت و اهلیت. مقام قرب و منزلتش را نصیب مان فرماید . آمین یا رب العالمین.
در جوار حرم ثامن الحجج علی ابن موسی الرضا(ع) نایب الزیاره و دعاگوی وجود عزیزان هستم. التماس دعا

تولیت موقوفات شادروان حاج محمدرضا تاجر فضل : کاظم فضل ارثی

سخن تولیت موقوفات فضل ( رحلت پیامبر (ص) )

بسم الله الرحمان الرحیم

چقدر آخر این ماه سخت و سنگین است / تمام آسمان و زمین بی قرار و غمگین است
بزرگ‌تر ز غم مجتبی (ع) و داغ رضا (ع) / فراق فاطمه با خاتم النبیین (ص) است
پیامبر اسلام پس از 23 سال رسالت و دعوت مردم به دین اسلام و ابلاغ مهمترین پیامها از جانب پروردگار سرانجام در سن 63 سالگی، سال یازدهم هجری و در 28 امین روز از ماه صفر، وفات یافت. این مصیبت جانسوز در تاریخ اسلام و تشیع به روایتی همزمان و مصادف با شهادت حضرت مجتبی، امام حسن بن علی (ع) نیز می باشد که با دسیسه منافقین و دشمنان اسلام با نوشیدن زهر به شهادت رسید.

تولیت موقوفات تاجر فضل رحلت پیامبر اسلام (ص) و امام حسن مجتبی(ع) را به محضر امام عصر (عج) و عموم شیعیان جهان وهمکاران گرامی تسلیت عرض می نماید.

ارادتمند شما کاظم فضل ارثی
تولیت منصوص : موقوفات عام المنفعه واقف نیک اندیش . شادروان مرحوم حاج محمدرضا تاجر فضل

سخن تولیت موقوفات فضل (تبریک عید غدیر)

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله الذی جعلنا من المتمسکین بولایته علي ابن ابي طالب و اولاده المعصومين صلواه الله عليهم اجمعين
غدیر، ریزش باران الطاف رحمانی بر گلزار جان‌های تشنه است
غدیر، برکت همه احساس‌های معنوی و دریای جاری خیرات نبوی است
این عید با سعادت را محضر حضرت ولی عصر (عج) و مردم شریف ایران علی الخصوص همکاران عزیز در مجموعه موقوفات حاج محمدرضا تاجر فضل تبریک عرض می نمایم
دوستار و ارادتمند شما، کاظم فضل ارثی
تولیت منصوص : موقوفات عام المنفعه واقف نیک اندیش . شادروان مرحوم حاج محمدرضا تاجر فضل

ولادت امام رضا (ع)

بسم الله الرحمن الرحیم

السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا

آمدم ای شاه پناهم بده خط امانی ز گناهم بده ای حرمت ملجأ در ماندگان دور مران از در و راهم بده

عشق، پنجره فولادت را معنا مى كند و دل به زيارت تو اوج مى گيرد اى ضريح سراسر نور! با دلى آكنده از صداقتهاى تو با جامى تهى از عشق و چشمانى بر گل نشسته به سوى تو مى آيم و پرندگان حرمت عروجت را معنا مى كنند و عاشقانه دانه از لانه نور برمى چينند و تو را مى ستايند اى بزرگ ترين واژه كلام! تو عروج آسمانى كرده اى و تمامى زائران ضريحت را به سوگ عشق نشانده اى كه همه سينه ها و همه جانها تو را مى طلبد. اى غريب الغربا!

 (برگرفته از شعر عشق بی نهایت اثر محبوبه باقری آزاد) 

میلاد باسعادت هشتمین منجی عالم بشریت امام رضا علیه سلام را به محضر مبارک امام زمان و عموم شیعیان جهان تبریک عرض می نمایم . 

ان شاء الله درسایه توجهات حضرت ولی عصر تمام عاشقان، زائران و مجاوران آن امام همام در سلامتی بسر ببرند. 

ارادتمند و دوست دار شما تولیت موقوفات حاج محمد رضا تاجر فضل – کاظم فضل ارثی

شهادت امام جعفر صادق(ع)

بسم الله الرحمن الرحیم

به راستی که اگر شیعه و مذهب شیعه هم اکنون وجود دارد حاصل زحمات ششمین اختر تابناک امامت و ولایت می باشد که به جرم پاسداری از حریم عترت و قرآن خونین جگر شد .

تولیت موقوفات فضل تاجر شهادت این امام همام را تسلیت را بر عموم شیعیان تسلیت عرض می نماید.

تولیت موقوفات فضل: کاظم فضل ارثی

سخن تولیت موقوفات فضل (تبریک عید سعید فطر)

باری دیگر ماه شوال برآمد و نوید بخش عید بندگی شد و مومنان روزه دار را سرمست از ضیافت الهی با ندای تکبیر و شکر هدایت به سمت صفوف فشرده نماز فراخواند.هنوز که سجاده ها پر است از عطر حضور فرشتگان و نجوای شبانه الغوث شبهای بندگی
ای رفیق کسی که رفیق ندارد در این عید بندگی به ما رحمت بی انتهایت را ارزانی دار و مارا از بندگان صالح خود قرار ده
همکاران ارجمندم در مجموعه موقوفات فضل از قادر مطق و مهمان دار معزز ایام و لیالی ماه فرصت ریزش گناهان اعتلای معنویت و استواری بر عدم دست نیازیدن به آنچه نباید و در امتداد و استمرار آن خیزش و جوشش بر فرهیختگی و آزادگی و اصول بندگی را آرزومندم
دوستار و ارادتمندتان کاظم فضل ارثی
تولیت منصوص : موقوفات عام المنفعه واقف نیک اندیش 

شادروان مرحوم حاج محمدرضا تاجر فضل

تبریک ماه مبارک رمضان

باسلام و عرض احترام و با امید قبولی طاعات و عبادات شما عزیزان روزه دار. دعایی است که امیدوارم تمامی آن مشمول تمامی ملت بویژه روزه داران مسلمان بشود انشاءالله و خداوند بهره ای هم نصیب قرائت کننده و همه اسیران خاک و والدین مان فرماید. به برکت صلوات بر محمد وآل محمد (ص) التماس دعایتان : کاظم فضل

سخن تولیت موقوفات فضل (تبریک عید نوروز)

سخن تولیت موقوفات فضل (تبریک عید نوروز)

بسم الله الرحمن الرحیم یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبرالیل و النهار یا محول الحول و الاحوال حول حالنا الی احسن الحال نوروز، از نفس های معتدل بهار می تراود و در سفره گلدار هفت سین دمیده می شود؛ سفره ای که در آن ماهی قرمزی، تکرار تازه زندگی را میان تنگ کوچکی از آب گوشزد می کند. چشم ها به روشنی باز می شوند و دل ها به یکدیگر نزدیک و قلب ها آرامش دوباره می یابند در حلول سال نو و دلگرم به آتیه های مهربانی و صفا می شود. احساس بهار، نیلوفرانه بر اندام طبیعت می پیچد و زمستان کوچ می کند به شکرانه عبور از گردنه های زمستان، به شکرانه مقاومت و ایستادگی، به شکرانه فرصتی نو که ارزانی مان داشته اند، «هفت سین» می گشاییم. به پاس عشق که تنها تنور گرمی مان بود، تنها اجاق دل های سرما زده مان، هفت سین می گشاییم. به‌خصوص اینکه در سال پیش‌رو همزمانی و تقارن عید نوروز و جشن بهار طبیعت با‌ ماه مبارک رمضان و ضیافت الهی‌است.

آغاز بهار طبیعت و حلول سال ۱۴۰۲ شمسی که به فرمایش مقام معظم رهبری سال مهار تورم و رشد تولید نامگذاری گردید را صمیمانه محضر مردم شریف ایران، به ویژه فعالان پر تلاش و زحمتکش در حوزه وقف و همکاران عزیزم در مجموعه موقوفات حاج محمدرضا تاجر فضل را صمیمانه تبریک عرض می‌نمایم. ان شاء الله سال بسیار خوب و پر خیر و برکتی برای همه ملت ایران و برای همکاران خوبم در این مجموعه باشد.
 
دوستدار و ارادتمندتان کاظم فضل ارثی
تولیت منصوص : موقوفات عام المنفعه واقف نیک اندیش . شادروان مرحوم حاج محمدرضا تاجر فضل

سخن تولیت موقوفات فضل (تبریک عید نیمه شعبان)

شایسته و وظیفه می دانم از دوستان عزیزو زحمتکشان در راه اندازی و گردانندگی این سایت ارزشمند متعلق به موقوفات واقف معزز مرحوم حاج محمد رضا تاجر فضل که در عرصه سنت وقف این صدقه جاریه ، در بیان ارزش های نهفته و آثار طلایی و ابدی آن تلاش می کنند به ویژه دوست گرانقدر و استاد فرهیخته و مسلم و پژوهشگر بی نظیر و محققی تلاشگر و علاقه مند در عرصه توسعه مکتب و فرهنگ ارزشی وقف در کشور عزیز ایران اسلامی جناب آقای عبدالرضا امیر شیبانی (مدیر کل محترم اسبق اداره اوقاف و امور خیریه در خراسان بزرگ) و همکاران محترمشان و همچنین مدیریت محترم سایت و سایر همکاران ایشان کمال تقدیر و تشکر را دارم .

به راستی در صورت توجه و اجرای دقیق نیات و اوامر ارزشی واقفین خیراندیش توسط متولیان و نظار و سایر مسئولین و مرتبطین در امر وقف اثرات بی بدیل موقوفات در توسعه زیر ساخت ها و اشتغال زائی و نهایتا محرومیت زدایی و اهتمامی که اکثر عزیزان واقف معظم در شناخت و توسعه فرهنگ و تکریم و عمل به شعائر واقعی مکتب حضرت ختمی مرتبت رسول مکرم صلوات الله و ائمه الهداء علیه السلام داشتند به وضوح نمایان خواهد شد. وَ نُریدُ اَن نَمُنَّ عَلَی الَّذینَ استُضعِفوا فِی الاَرضِ پیامی است سرشار از امید برای شما که منتظرید .

منتظر ظهور نور و آغاز عدالت باشید ولادت امام حاضر و ناظر (عج) و هفته امنیت در لوای حضور سربازان بی ادعای گمنام ولایت و جشن نیمه شعبان بر رهروان و منتظران حق مبارک باد.


دوستار و ارادتمندتان کاظم فضل ارثی
تولیت منصوص : موقوفات عام المنفعه واقف نیک اندیش . شادروان مرحوم حاج محمدرضا تاجر فضل

X