WhatsApp Image 2022-05-22 at 10.49.24 AM

موقوفات عام شادروان حاج محمدرضا تاجر فضل چهارشنبه 5 مهر | ورود

اوقات شرعی به وقت مشهد:

تولیت تنصیصی و تولیت تفویضی

تولیت تنصیصی و تولیت تفویضی

تولیت تنصیصی و تولیت تفویضی

در ادامه مقاله موقوفه حاجی محمد حسین و آقا محمد رضا حکاک در مقاله پیشین به توضیح تولیت تنصیصی و تولیت تفویضی پرداخته شد.

حق الجعاله روضه خوان [اجرت روضه خوان] هم از یکصد تومان بر حسب اقتضای وقت داده شود . و باید همه ساله متولیان هر عصری به استحضار ناظران موقوفه سالی سی تومان رایج خزانه عامره، از حاصل موقوفه به شخصی سید الظاهر الصلاح بدهند و او را اجیر نموده روانه عتبات عالیات نمایند و در هر یک از اماکن شریفه یک دوره زیارت متعارفه بجای آورده، ثواب آن را هدیه به جناب حاجی شیر محمد مرقوم نمایند. و باید متولیان موقوفه مرقومه، هر عصری به استحضار ناظران موقوفه از منافع وقف، سالی معادل پنجاه تومان رایج خزانه عامره به سادات فقیر اهل علم برساند، به قصد برائت ذمه او، از وجوه مرقومه همه ساله الی آخر الابد محض خدمت به ذَوی القربی و تقرب جستن به ساحت علیه ائمه هدی علیهم آلاف التحیه و الثناء باید این معادل به سادات رسانیده شود.
و باید همه ساله، سالی معادل بیست تومان رایج خزانه عامره، متولیان هر عصری به استحضار ناظریان، در عید غدیر به مصرف اطعام و انعقاد مجلس ذکر فضایل و مناقب مولای متقیان علیه السلام و قسمت نمودن به فقرای سادات و غیر هم، برسانند. المقرر آنکه ده تومان به مصرف اطعام و حق الجعاله مداح و روضه خوان رسانیده شود و معادل ده تومان باقی به فقرای سادات و غیر هم رسانیده شود.و باید انعقاد مجلس تعزیه داری سایر ایام و یوم غدیر در منزل وقفی باشد و اگر احیاناً انعقاد مجلس اطعام مُتِعَذِّر یا مُتِعَسِّر باشد ماذون خواهند بود، متولیان به استحضار ناظران موقوفه، معادل بیست تومان را روز غدیر به فقرای سادات و غیر هم تقسیم نمایند در منزل وقفی مرقوم.
و باید همه سالی متولیان هر عصری، به استحضار ناظران موقوفه سالی مبلغ و معادل بیست تومان وجه نقد رایج خزانه عامره به سید فقیر ظاهر الصلاح از اهل علم بدهند که متاهل شود.
مزرعه شقا که یک چهارم آن توسط واقفین مذکور وقف شده است از توابع شهرستان مشهد بوده که اکنون داخل شهر شده و تمامی آن به صورت ساختمان های مسکونی و غیره در آمده است.
نصف این مزرعه را نیز قهار قلی میرزا فرزند شاه رخ شاه وقف کرده است که در آینده به معرفی این موقوفه خواهیم پرداخت. سهام دیگر این مزرعه غیر وقفی است.
ظاهرا این ملک که دارای پلاک ثبتی شماره 71 اصلی بخش 9 مشهد است بین موقوفات مذکوره و مالک خصوصی افراز ثبتی نشده است ولی گذشته بطور سالار بخش که از روش های متداول غیر رسمی افراز سهام مالکین در مزارع بوده است، هر یک سهم خویش را در تصرف داشته اند.
نام این مزرعه را در وقف نامه ها و متون تاریخی بصورت شقا – شقاه و شقاق دیده ام. رقبه دیگر این موقوفه منزلی بوده است واقع در کوچه دربند علی خان که از محلات قدیمی مشهد و در محدوده حرم مطهر امام رضا علیه سلام قرار داشته است.
این منزل در مسیر توسعه فلکه اطراف حرم مطهر توسط مجری طرح تملک شده و از بهای آن منزل دیگری خریداری شده است و بنا بر نظر واقفین عمل می شود.
در کتاب مطلع الشمس تالیف مححمد حسن خان مقدم ملقب به صنیع الدوله و اعتمادالسلطنه ذیل عنوان جغرافیای شهر مشهد مقدس در بیان محلات و کوچه های قدیمی آن از کوچه علی خان میر شب نام می برد.
به طوری که در وقف نامه مذکور است، منزل حاج میرزا نصرالله مجتهد در این کوچه قرار داشته و در مجاورت منزل موقوفه بوده است .
واقفین، تولیت موقوفه را تا زمان حیات حاجی شیر محمد حکاک با وی و پس از مرگش با خودشان و دختر حاجی شیر محمد حکاک که زوجه شیخ صالح بوده است قرار داده اند که هر سه مشترکاً متولیان موقوفه باشند و نیم عشر حق التولیه بین خود به طور مساوی تقسیم نمایند.
اگر از طرف واقف برای اداره موقوفه بیش از یک نفر متولی تعیین شود بر اساس قرارداد واقف می تواند نحوه تولیت آنها استقلالی یا اشتراکی باشد و همانند سایر موارد، نظر واقف در نحوه تولیت نیز پایه و اساس اختیارات و وظایف آنها است.
نظارت موقوفه بعد از فوت حاجی شیر محمد با نیم عشر حق النظاره، واگذار شده است به آقا کوچک اخوی اعیانی و دو دختر حاجی شیر محمد که پنج درصد حق النظاره،بین خود به سه قسمت تقسیم نمایند .

از ذکر نام یکی از دختران که سمت نظارت اشتراکی را بر عهده داشته خود داری شده است و به جمله حلیله افتخار الحاج حاجی ابوالقاسم بسنده شده است، در بسیاری از مدارک وقفیت گذشته بر می خوریم که از باب تعصب، از ذکر نام زنان خودداری شده و با انتساب به شوهر یا پدر، آنان را معرفی می کرده اند. واقفین، علاوه بر ناظرین مذکور ناظر دیگری نیز با این عبارات تعیین کرده اند: …… و باید جمیع مصارف مرقومه به اذن و اجازه جناب مستطاب عمده العلماء و نخبه الفضلاء آقای شریعت مدار الحاج شیخ مرتضی سلمه الله تعالی فرزند ارجمند حضرت مستطاب حجه الاسلام و المسلمین آقای حاج شیخ محمد تقی مدظله العالی باشد و ربع عشر موضوعی مرقوم تعلق به جناب معظم الیه و بعد جناب معظم الیه به اصلح اولاد آقائی مدظله العالی خواهد بود.
در باره نظارت موقوفه و انواع آن در نوشته های آینده سخن خواهیم گفت.
نسخه ای از اصل وقف نامه، نزد آقای شیخ محمد جواد تقوی بجنوردی نوه شیخ مرتضی است.
این نسخه از جنس چلوار آهار دار و ابعاد آن 52/5 * 77 سانتی متر باشد.
دارای 36 سطر است که به خط شکسته نستعلیق خوب نوشته شده است.
تعداد 10 نفر آن را گواهی کرده اند از جمله محمد ابراهیم بن محمد الرضوی فرزند آقا سید محمد قصیر، محمد تقی بجنوردی با مهر محمد تقی، هاشم بن حبیب الله الحسینی علی الحسینی الجعفری.
این موقوفه در اداره اوقاف و امور خیریه ناحیه 1 مشهد به کلاسه (16/ش) پرونده دارد.

منبع : سیمای وقف در خراسان تالیف عبدالرضا امیرشیبانی

هدف موقوفه فضل تلاش در جهت آموزش وقف به مردم می باشد امید است با انتشار مطالب این سایت گام مهمی در آموزش صحیح وقف به مردم در جامعه صورت پذیرد. به اینستاگرام این مجموعه مراجعه نمایید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تبریک آغاز امامت امام زمان (عج)

بسم الله الرحمن الرحیم

الهم عجل لولیک الفرج

  ما معتقدیم که عشق سر خواهد زد           بر پشت ستم کسی تیر خواهد زد      سوگند به هر چهارده آیه نور

  سوگند به زخم های سرشار غرور               آخر شب سرد ما سحر می گردد        مهدی به میان شیعه برمی گردد

 

نهم ربیع الاول روز تجلی حاکمیت مستضعفان بر جهان،
و روز نوید دهنده ی شکست نمرودیان و روز شادی شیعیان در تاجگذاری امام زمان(عج) مبارک باد.
تولیت موقوفات شادروان محمدرضا تاجر فضل این روز مبارک را به محضر مبارک امام زمان (عج) و عموم شیعیان جهان و علی الخصوص ملت شریف و شهید پرور ایران اسلامی و همکاران عزیز تبریک عرض می نماید.

 

ارادتمند شما کاظم فضل ارثی

تولیت منصوص: موقوفات عام المنفعه واقف نیک اندیش شادروان مرحوم حاج

محمدرضا تاجر فضل

بسم الله الرحمن الرحیم

 

الهم عجل لولیک الفرج
ما معتقدیم که عشق سر خواهد زد
بر پشت ستم کسی تیر خواهد زد
سوگند به هر چهارده آیه نور
سوگند به زخم های سرشار غرور
آخر شب سرد ما سحر می گردد
مهدی به میان شیعه برمی گردد
نهم ربیع الاول روز تجلی حاکمیت مستضعفان بر جهان،
و روز نوید دهنده ی شکست نمرودیان و روز شادی شیعیان در تاجگذاری امام زمان(عج) مبارک باد.
تولیت موقوفات شادروان محمدرضا تاجر فضل این روز مبارک را به محضر مبارک امام زمان (عج) و عموم شیعیان جهان و علی الخصوص ملت شریف و شهید پرور ایران اسلامی و همکاران عزیز تبریک عرض می نماید.
ارادتمند شما کاظم فضل ارثی

تولیت منصوص:

موقوفات عام المنفعه واقف نیک اندیش

شادروان مرحوم حاج محمدرضا تاجر فضل

سخن تولیت موقوفات فضل ( شهادت امام رضا (ع) )

🏴 بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم صل علی محمدوآل محمدوعجل فرجهم
امام حسن مجتبی علیه السلام فرمودند: *همانا محبّت و دوستي با ما (اهل بيت رسول الله ) سبب ريزش گناهان – از نامه اعمال – مي شود، همان طوري که وزش باد، برگ درختان را مي ريزد.
*صَلَّي الله عَلَيْكَ يَا نَبّیّّ الرَّحمَه يَا خاتَِمَ النَّبِيِّينَ وَ يَا سَيِّدَ الْمُرْسَلِينَ السَّلامُ عَلَیکَ يَا أَبا مُحَمَّدٍ يَا حَسَنَ بْنَ عَلِيٍّ، أَيُّهَا الْمُجْتَبىٰ
سلام علیکم : گرامیانِ گرانقدر :بدینوسیله رحلت جانگداز پیامبر اعظم حضرت محمد ابن عبدالله (صلوات الله عليه و آله  ) و شهادت مظلومانه سبط اکبر حضرت امام حسن مجتبی (عليه السلام ) را محضر شما موالیان و سوگواران تسلیت عرض
می نمایم🏴

از خداوند کریم و مهربان مسئلت دارم در سایه هدایت و عنایت ذوات مقدسه. ، محبت مستمر اهل بیت و پایداری در صراط ولایت و اهلیت. مقام قرب و منزلتش را نصیب مان فرماید . آمین یا رب العالمین.
در جوار حرم ثامن الحجج علی ابن موسی الرضا(ع) نایب الزیاره و دعاگوی وجود عزیزان هستم. التماس دعا

تولیت موقوفات شادروان حاج محمدرضا تاجر فضل : کاظم فضل ارثی

سخن تولیت موقوفات فضل ( رحلت پیامبر (ص) )

بسم الله الرحمان الرحیم

چقدر آخر این ماه سخت و سنگین است / تمام آسمان و زمین بی قرار و غمگین است
بزرگ‌تر ز غم مجتبی (ع) و داغ رضا (ع) / فراق فاطمه با خاتم النبیین (ص) است
پیامبر اسلام پس از 23 سال رسالت و دعوت مردم به دین اسلام و ابلاغ مهمترین پیامها از جانب پروردگار سرانجام در سن 63 سالگی، سال یازدهم هجری و در 28 امین روز از ماه صفر، وفات یافت. این مصیبت جانسوز در تاریخ اسلام و تشیع به روایتی همزمان و مصادف با شهادت حضرت مجتبی، امام حسن بن علی (ع) نیز می باشد که با دسیسه منافقین و دشمنان اسلام با نوشیدن زهر به شهادت رسید.

تولیت موقوفات تاجر فضل رحلت پیامبر اسلام (ص) و امام حسن مجتبی(ع) را به محضر امام عصر (عج) و عموم شیعیان جهان وهمکاران گرامی تسلیت عرض می نماید.

ارادتمند شما کاظم فضل ارثی
تولیت منصوص : موقوفات عام المنفعه واقف نیک اندیش . شادروان مرحوم حاج محمدرضا تاجر فضل

سخن تولیت موقوفات فضل (تبریک عید غدیر)

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله الذی جعلنا من المتمسکین بولایته علي ابن ابي طالب و اولاده المعصومين صلواه الله عليهم اجمعين
غدیر، ریزش باران الطاف رحمانی بر گلزار جان‌های تشنه است
غدیر، برکت همه احساس‌های معنوی و دریای جاری خیرات نبوی است
این عید با سعادت را محضر حضرت ولی عصر (عج) و مردم شریف ایران علی الخصوص همکاران عزیز در مجموعه موقوفات حاج محمدرضا تاجر فضل تبریک عرض می نمایم
دوستار و ارادتمند شما، کاظم فضل ارثی
تولیت منصوص : موقوفات عام المنفعه واقف نیک اندیش . شادروان مرحوم حاج محمدرضا تاجر فضل

ولادت امام رضا (ع)

بسم الله الرحمن الرحیم

السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا

آمدم ای شاه پناهم بده خط امانی ز گناهم بده ای حرمت ملجأ در ماندگان دور مران از در و راهم بده

عشق، پنجره فولادت را معنا مى كند و دل به زيارت تو اوج مى گيرد اى ضريح سراسر نور! با دلى آكنده از صداقتهاى تو با جامى تهى از عشق و چشمانى بر گل نشسته به سوى تو مى آيم و پرندگان حرمت عروجت را معنا مى كنند و عاشقانه دانه از لانه نور برمى چينند و تو را مى ستايند اى بزرگ ترين واژه كلام! تو عروج آسمانى كرده اى و تمامى زائران ضريحت را به سوگ عشق نشانده اى كه همه سينه ها و همه جانها تو را مى طلبد. اى غريب الغربا!

 (برگرفته از شعر عشق بی نهایت اثر محبوبه باقری آزاد) 

میلاد باسعادت هشتمین منجی عالم بشریت امام رضا علیه سلام را به محضر مبارک امام زمان و عموم شیعیان جهان تبریک عرض می نمایم . 

ان شاء الله درسایه توجهات حضرت ولی عصر تمام عاشقان، زائران و مجاوران آن امام همام در سلامتی بسر ببرند. 

ارادتمند و دوست دار شما تولیت موقوفات حاج محمد رضا تاجر فضل – کاظم فضل ارثی

شهادت امام جعفر صادق(ع)

بسم الله الرحمن الرحیم

به راستی که اگر شیعه و مذهب شیعه هم اکنون وجود دارد حاصل زحمات ششمین اختر تابناک امامت و ولایت می باشد که به جرم پاسداری از حریم عترت و قرآن خونین جگر شد .

تولیت موقوفات فضل تاجر شهادت این امام همام را تسلیت را بر عموم شیعیان تسلیت عرض می نماید.

تولیت موقوفات فضل: کاظم فضل ارثی

سخن تولیت موقوفات فضل (تبریک عید سعید فطر)

باری دیگر ماه شوال برآمد و نوید بخش عید بندگی شد و مومنان روزه دار را سرمست از ضیافت الهی با ندای تکبیر و شکر هدایت به سمت صفوف فشرده نماز فراخواند.هنوز که سجاده ها پر است از عطر حضور فرشتگان و نجوای شبانه الغوث شبهای بندگی
ای رفیق کسی که رفیق ندارد در این عید بندگی به ما رحمت بی انتهایت را ارزانی دار و مارا از بندگان صالح خود قرار ده
همکاران ارجمندم در مجموعه موقوفات فضل از قادر مطق و مهمان دار معزز ایام و لیالی ماه فرصت ریزش گناهان اعتلای معنویت و استواری بر عدم دست نیازیدن به آنچه نباید و در امتداد و استمرار آن خیزش و جوشش بر فرهیختگی و آزادگی و اصول بندگی را آرزومندم
دوستار و ارادتمندتان کاظم فضل ارثی
تولیت منصوص : موقوفات عام المنفعه واقف نیک اندیش 

شادروان مرحوم حاج محمدرضا تاجر فضل

تبریک ماه مبارک رمضان

باسلام و عرض احترام و با امید قبولی طاعات و عبادات شما عزیزان روزه دار. دعایی است که امیدوارم تمامی آن مشمول تمامی ملت بویژه روزه داران مسلمان بشود انشاءالله و خداوند بهره ای هم نصیب قرائت کننده و همه اسیران خاک و والدین مان فرماید. به برکت صلوات بر محمد وآل محمد (ص) التماس دعایتان : کاظم فضل

سخن تولیت موقوفات فضل (تبریک عید نوروز)

سخن تولیت موقوفات فضل (تبریک عید نوروز)

بسم الله الرحمن الرحیم یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبرالیل و النهار یا محول الحول و الاحوال حول حالنا الی احسن الحال نوروز، از نفس های معتدل بهار می تراود و در سفره گلدار هفت سین دمیده می شود؛ سفره ای که در آن ماهی قرمزی، تکرار تازه زندگی را میان تنگ کوچکی از آب گوشزد می کند. چشم ها به روشنی باز می شوند و دل ها به یکدیگر نزدیک و قلب ها آرامش دوباره می یابند در حلول سال نو و دلگرم به آتیه های مهربانی و صفا می شود. احساس بهار، نیلوفرانه بر اندام طبیعت می پیچد و زمستان کوچ می کند به شکرانه عبور از گردنه های زمستان، به شکرانه مقاومت و ایستادگی، به شکرانه فرصتی نو که ارزانی مان داشته اند، «هفت سین» می گشاییم. به پاس عشق که تنها تنور گرمی مان بود، تنها اجاق دل های سرما زده مان، هفت سین می گشاییم. به‌خصوص اینکه در سال پیش‌رو همزمانی و تقارن عید نوروز و جشن بهار طبیعت با‌ ماه مبارک رمضان و ضیافت الهی‌است.

آغاز بهار طبیعت و حلول سال ۱۴۰۲ شمسی که به فرمایش مقام معظم رهبری سال مهار تورم و رشد تولید نامگذاری گردید را صمیمانه محضر مردم شریف ایران، به ویژه فعالان پر تلاش و زحمتکش در حوزه وقف و همکاران عزیزم در مجموعه موقوفات حاج محمدرضا تاجر فضل را صمیمانه تبریک عرض می‌نمایم. ان شاء الله سال بسیار خوب و پر خیر و برکتی برای همه ملت ایران و برای همکاران خوبم در این مجموعه باشد.
 
دوستدار و ارادتمندتان کاظم فضل ارثی
تولیت منصوص : موقوفات عام المنفعه واقف نیک اندیش . شادروان مرحوم حاج محمدرضا تاجر فضل

سخن تولیت موقوفات فضل (تبریک عید نیمه شعبان)

شایسته و وظیفه می دانم از دوستان عزیزو زحمتکشان در راه اندازی و گردانندگی این سایت ارزشمند متعلق به موقوفات واقف معزز مرحوم حاج محمد رضا تاجر فضل که در عرصه سنت وقف این صدقه جاریه ، در بیان ارزش های نهفته و آثار طلایی و ابدی آن تلاش می کنند به ویژه دوست گرانقدر و استاد فرهیخته و مسلم و پژوهشگر بی نظیر و محققی تلاشگر و علاقه مند در عرصه توسعه مکتب و فرهنگ ارزشی وقف در کشور عزیز ایران اسلامی جناب آقای عبدالرضا امیر شیبانی (مدیر کل محترم اسبق اداره اوقاف و امور خیریه در خراسان بزرگ) و همکاران محترمشان و همچنین مدیریت محترم سایت و سایر همکاران ایشان کمال تقدیر و تشکر را دارم .

به راستی در صورت توجه و اجرای دقیق نیات و اوامر ارزشی واقفین خیراندیش توسط متولیان و نظار و سایر مسئولین و مرتبطین در امر وقف اثرات بی بدیل موقوفات در توسعه زیر ساخت ها و اشتغال زائی و نهایتا محرومیت زدایی و اهتمامی که اکثر عزیزان واقف معظم در شناخت و توسعه فرهنگ و تکریم و عمل به شعائر واقعی مکتب حضرت ختمی مرتبت رسول مکرم صلوات الله و ائمه الهداء علیه السلام داشتند به وضوح نمایان خواهد شد. وَ نُریدُ اَن نَمُنَّ عَلَی الَّذینَ استُضعِفوا فِی الاَرضِ پیامی است سرشار از امید برای شما که منتظرید .

منتظر ظهور نور و آغاز عدالت باشید ولادت امام حاضر و ناظر (عج) و هفته امنیت در لوای حضور سربازان بی ادعای گمنام ولایت و جشن نیمه شعبان بر رهروان و منتظران حق مبارک باد.


دوستار و ارادتمندتان کاظم فضل ارثی
تولیت منصوص : موقوفات عام المنفعه واقف نیک اندیش . شادروان مرحوم حاج محمدرضا تاجر فضل

X